Pierwsza pomoc przy zranieniach w miejscu pracy

Pierwsza pomoc przy zranieniach w miejscu pracy

5 września 2024

Pierwsza pomoc przy zranieniach w miejscu pracy – najważniejsze zasady.

Rodzaje zranień

Rana to przerwanie ciągłości tkanek skóry. Ze względu na głębokość rany można podzielić na powierzchniowe, obejmujące naskórek i powierzchniowe warstwy skóry właściwej, oraz głębokie, sięgające do tkanki podskórnej, mięśni lub głębszych struktur. Rany można podzielić również ze względu na to, w jaki sposób powstają i czym są spowodowane. W miejscu pracy najczęściej spotyka się:

  • skaleczenia, otarcia i zadrapania,
  • rany szarpane,
  • rany kłute,
  • rany cięte,
  • rany tłuczone.

Pierwsza pomoc przy zranieniach w miejscu pracy – jak sprawnie udzielić pomocy?

Udzielając pierwszej pomocy trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Niezwykle ważna jest ocena sytuacji, a w razie konieczności – usunięcie źródła zagrożenia lub przeniesienie poszkodowanego w bezpieczne miejsce. Zawsze warto stosować rękawiczki jednorazowe i inne środki ochrony osobistej, np. maseczki czy okulary ochronne.

Pierwsza pomoc przy zranieniach w miejscu pracy polega przede wszystkim na:

  • oczyszczeniu rany, np. z ziemi, przy czym nie wolno samodzielnie wyjmować przedmiotów, które tkwią w ranie;
  • przepłukaniu rany wodą lub solą fizjologiczną;
  • założeniu sterylnego opatrunku.

W przypadku silnego krwawienia stosuje się opatrunek uciskowy, można również unieść zranioną kończynę (jeśli to możliwe). W niektórych sytuacjach konieczne może być unieruchomienie kończyny, np. gdy zachodzi podejrzenie złamania. Do czasu przybycia pomocy medycznej należy monitorować stan poszkodowanego.

Co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?

 Prawidłowo skompletowana apteczka umożliwia sprawnie udzielić poszkodowanym pomocy. Przepisy nie wskazują, co powinno znajdować się w apteczce zakładowej, ale przy jej kompletowaniu warto kierować się normą DIN 13157 (dla zakładów, w których zatrudnionych jest do 50 pracowników( lub DIN lub DIN 13169 w przypadku większych zakładów pracy (od 50 do 300 pracowników).

Podstawowe elementy wyposażenia apteczki w miejscu pracy to m.in. zestaw plastrów, bandaże elastyczne, opatrunki jednorazowe, kompresy, chusty opatrunkowe. W apteczce powinny znaleźć się również rękawiczki jednorazowe, koce termiczny, nożyczki oraz instrukcja pierwszej pomocy i maseczka do sztucznego oddychania. Warto także pamiętać, ze apteczka powinna być odpowiednio oznakowana.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: