Pierwszeństwo na drodze – sprawdź, czy znasz podstawowe przepisy!
Czy zawsze wiesz, kto ma pierwszeństwo na drodze? Przypominamy podstawowe pojęcia i zasady ruchu drogowego.
Ustąpienie pierwszeństwa, droga z pierwszeństwem, droga podporządkowana – najważniejsze pojęcia
Czym jest droga z pierwszeństwem, a czym droga podporządkowana? Chociaż to dwa podstawowe pojęcia dla każdego kierowcy, dla przypomnienia warto spojrzeć do przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
- droga z pierwszeństwem to droga oznakowana jako droga z pierwszeństwem, na której kierujący zbliżający się do skrzyżowania, ma pierwszeństwo przed kierującymi, którzy zbliżają się do skrzyżowania drogą oznakowaną jako podporządkowana;
- droga podporządkowana to droga oznakowana jako droga podporządkowana, na której kierujący zbliżający się do skrzyżowania ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa kierującym, którzy nadjeżdżają drogą oznakowaną jako droga z pierwszeństwem.
Czym jest ustąpienie pierwszeństwa, definiuje Kodeks drogowy. To powstrzymanie się od ruchu, jeśli ruch mógłby zmusić kierującego do zmiany kierunku, zmiany pasa ruchu lub istotnej zmiany prędkości.
Skrzyżowanie równorzędne – kto ma pierwszeństwo?
Na skrzyżowaniach, na których ustawione są sygnalizatory lub znaki drogowe, kierowcy nie mają problemu z tym, kto ma pierwszeństwo na drodze. Warto przy tym pamiętać o hierarchii znaków i sygnałów drogowych. Polecenie i sygnały nadawane przez osoby kierujące ruchem mają pierwszeństwo przed światłami i znakami drogowymi. Z kolei światła mają pierwszeństwo przed znakami.
O drodze z pierwszeństwem mówi znak D-1, natomiast o konieczności ustąpienia pierwszeństwa – znak A-7. Pod znakiem D-1 mogą występować tabliczki wskazujące rzeczywisty układ dróg, warto pamiętać, że szersza linia oznacza drogę z pierwszeństwem.
Jeśli o pierwszeństwo na skrzyżowaniu nie jest określone, mówimy o skrzyżowaniu równorzędnym. Jak się po nim poruszać? Zgodnie z zasadą prawej ręki. W myśl art. 25 Kodeksu drogowego kierujący, zbliżając się do skrzyżowania, ma obowiązek:
- zachować szczególną ostrożność
- i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeśli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
O skrzyżowaniu równorzędnym może ostrzegać znak A-5. Warto pamiętać, że zasada prawej ręki obowiązuje nie tylko na skrzyżowaniach, ale także w razie przecinania się kierunków jazdy poza nimi.
Kto ma pierwszeństwo na rondzie?
Znaki C-12 i A-7 występujące łącznie. Przy takim oznakowaniu pojazdy znajdujące się na rondzie mają pierwszeństwo przed pojazdami, które na rondo wjeżdżają.
Znak C-12. Z takim oznakowaniem można spotkać się zdecydowanie rzadziej. Trzeba jednak uważać, ponieważ na takim rondzie obowiązuje zasada prawej ręki, a pierwszeństwo mają pojazdy wjeżdżające na rondo!