Piktogramy na chemii gospodarczej
Sprawdź, o czym mówią piktogramy na chemii gospodarczej.
Niektóre środki stosowane na co dzień, np. detergenty, odplamiacze itp., mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i dla środowiska. Aby zapewnić bezpieczne korzystanie z tych produktów, producenci umieszczają na opakowaniach etykiety ostrzegawcze oraz charakterystyczne znaki – czarne piktogramy na białym tle i w czerwonej obwódce. Piktogramy na chemii gospodarczej to piktogramy CLP. Wskazują one, jakie zagrożenia stwarzają dane substancje.
Piktogramy CLP
CLP to unijne rozporządzenie w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin. Oparte jest ono na Globalnie Zharmonizowanym Systemie Klasyfikacji Oznakowania Chemikaliów (GHS) opracowanym przez ONZ. Częścią tego systemu są piktogramy określające rodzaj zagrożenia Piktogramy CLP, stosowane m.in. na opakowaniach chemii gospodarczej, to ustandaryzowane symbole graficzne przekazujące konkretne informacje o danym zagrożeniu. Są one uniwersalne i łatwe do zrozumienia. Umożliwiają użytkownikom szybką identyfikację zagrożenia, jakie może być związane z danym produktem. Świadomość ryzyka pozwala na podjęcie odpowiednich środków ostrożności.
Piktogramy na chemii gospodarczej – oznakowanie CLP
Piktogramy na chemii gospodarczej mają zadanie przekazanie konkretnej informacji na temat zagrożeń. Do oznakowania substancji chemicznych, które stwarzają zagrożenie, stosuje się 9 piktogramów CLP (jeden produkt może być oznakowany więcej niż jednym piktogramem, zgodnie z zasadami pierwszeństwa określonymi w rozporządzeniu CLP).
Zagrożenia fizyczne
- GHS01 (symbol: wybuchająca bomba) – niestabilne materiały wybuchowe, materiały wybuchowe podklas, substancje i mieszaniny samoreaktywne, nadltenki organiczne.
- GHS02 (symbol: płomień) – gazy i aerozole łatwopalne, substancje stałe i substancje ciekłe łatwopalne, substancje i mieszaniny samoreaktywne, substancje stałe i substancje ciekłe piroforyczne, substancje i mieszaniny samonagrzewające się, substancje i mieszaniny, które w kontakcie z wodą wydzielają gazy łatwopalne, nadtlenki organiczne.
- GHS03 (symbol: płomień nad okręgiem) – gazy, substancje ciekłe i substancje stałe utleniające.
- GHS04 (symbol: butla gazowa) – gazy pod ciśnieniem, gazy sprężone, gazy skroplone, gazy skroplone schłodzone, gazy rozpuszczone.
- GHS05 (symbol: działanie żrące) – substancje korodujące metale.
Zagrożenia dla zdrowia
- GHS06 (symbol: czaszka i skrzyżowane piszczele) – toksyczność ostra (droga pokarmowa, po naniesieniu na skórę, po narażeniu inhalacyjnym).
- GHS05 (symbol: działanie drażniące) – działanie drażniące na skórę, poważne uszkodzenie oczu.
- GHS07 (symbol: wykrzyknik) – toksyczność ostra, działanie drażniące (na skórę, na oczy, na drogi oddechowe), działanie toksyczne na narządy docelowe, skutek narkotyczny.
- GHS08 (symbol: zagrożenie dla zdrowia) – działanie uczulające na drogi oddechowe, działanie mutagenne na komórki rozrodcze, rakotwórczość, działanie szkodliwe na rozrodczość, działanie toksyczne na narządy docelowe, zagrożenia spowodowane aspiracją.
Zagrożenia dla środowiska
- GHS09 (symbol: środowisko / znak ryba i drzewo) – substancje stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego (ostre i przewlekłe).