Przegląd gaśnicy: jak często należy go przeprowadzać?
Sprawna gaśnica pozwala szybko działać w razie pożaru. Jak często powinien być przeprowadzany przegląd gaśnicy?
Dlaczego przegląd jest ważny?
Gaśnice należą do podstawowego sprzętu przeciwpożarowego. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony przeciwpożarowej obiekty muszą być wyposażone w gaśnice spełniające wymagania Polskich Norm, a ich rodzaj powinien być dostosowany do gaszenia grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie. Gaśnice pozwalają szybko reagować i ugasić ogień w jego początkowej fazie. Działania zapobiegające rozprzestrzenieniu się ognia służą ochronie mienia, pozwalają minimalizować straty, ale przede wszystkim mogą uratować życie.
W razie wybuchu pożaru liczy się czas – dostęp do sprawnej gaśnicy może zapobiec tragedii. Regularne przeglądy techniczne pozwalają wyeliminować sprzęt w złym stanie technicznym i z usterkami, które uniemożliwiają jego wykorzystanie. Przeprowadzanie przeglądów gwarantuje, że gaśnice znajdujące się w obiekcie są gotowe do użycia w każdej chwili.
Przegląd gaśnicy – jak często?
Zapisy dotyczące przeglądów gaśnic znaleźć można we wspomnianym już rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej. § 3 ust. 2: urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów. Kolejny ustęp wskazuje, że przeglądy techniczne oraz czynności konserwacyjne należy przeprowadzać w okresach ustalonych przez producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
Kto może przeprowadzić przegląd gaśnicy?
Jak wskazują zapisy ustawy o ochronie przeciwpożarowej, właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę ppoż., jest obowiązany m.in. zapewnić przeglądy techniczne, konserwacje oraz naprawy urządzeń ppoż. i gaśnic, w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie. Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony ppoż. może przejmować (w części lub całości) ich zarządca lub użytkownik – na podstawie umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkownie. A kto dokonuje przeglądu? Uprawnione są do tego osoby o odpowiednich kwalifikacjach, np. inspektorzy ochrony przeciwpożarowej. Po kontroli spisuje się protokół. Na gaśnicę przykleja się kontrolkę, na której znajdują się m.in. informacje dotyczące tego, kto dokonał przeglądu i kiedy przegląd był przeprowadzony.