Roboty prowadzone w poboczu i w pasie dzielącym
Roboty prowadzone w poboczu i w pasie dzielącym – podstawowe zasady oznakowania i zabezpieczenia.
Roboty prowadzone w poboczu
Znak ostrzegawczy A-14
W celu ostrzeżenia o zbliżaniu się do miejsc, w którym mogą pojawić się osoby pracujące na drodze lub przeszkody, np. maszyny lub materiały znajdujące się na drodze i utrudniające ruch, stosuje się znak A-14 „roboty na drodze”. Znak stosuje się zawsze, bez względu na rodzaj i wielkość prac drogowych prowadzonych w poboczu. W zależności od sytuacji znak A-14 może występować z innymi znakami pionowymi, poziomymi, sygnalizacją świetlną lub urządzeniami BRD.
Zabezpieczenie robót drogowych w poboczu
Od tego, jak zabezpieczone są roboty prowadzone w poboczu, może zależeć bezpieczeństwo uczestników ruchu. Konieczne jest prawidłowe oznakowanie i wygrodzenie terenu, na którym trwają prace. Do wygradzania miejsc robót stosuje się m.in. bariery drogowe (zapory drogowe). Bariery mogą być wyposażone w elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze
W niektórych sytuacjach do wygradzania robót można stosować taśmy ostrzegawcze U-22. Takie zabezpieczenie może być stosowane tylko wówczas, gdy miejsce robót znajduje się poza jezdnią, w miejscach nieprzeznaczonych do ruchu lub postoju pojazdów oraz ruchu pieszych. Wygrodzenie taśmą dopuszczalne jest tylko przy wykopach do głębokości 0,5 m.
Tablice do oznaczania ograniczonej skrajni
Wymiary skrajni dla poszczególnych klas dróg określają przepisy. W celu ostrzeżenia kierujących o ograniczeniu skrajni, które wynika z prowadzonych robót, stosuje się odpowiednie tablice kierujące U-21:
- U-21a do oznaczania ograniczonej skrajni z prawej strony jezdni,
- U-21b do oznaczania ograniczonej skrajni z lewej strony jezdni.
Przepisy dopuszczają stosowanie tablic kierujących zespolonych ze światłami ostrzegawczymi U-35, umieszczonymi nad tablicami. Można także stosować aktywne tablice kierujące U-21a i U-21b z wbudowanym wzdłuż krawędzi pulsującym światłem żółtym. Takie rozwiązania mogą być szczególnie istotne w warunkach niedostatecznej widoczności.
Jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że wygrodzenia tablicami U-21a i U-21b nie będą dostrzeżone w odpowiednim czasie, wówczas na początku wygrodzenia, od strony nadjeżdżających pojazdów, stosuje się tablice kierujące wysokie U-21c, U-21d, U-21e i U-21f. Mogą być umieszczone na nich lampy ostrzegawcze.
Tablice kierujące ustawia się prostopadle do osi drogi w odstępach:
- nie większych niż 10 m w obszarze zabudowanym,
- nie większych niż 20 m poza obszarem zabudowanym.
Oznakowanie i zabezpieczenie robót prowadzonych w pasie dzielącym
Zasady oznakowania i zabezpieczenia robót prowadzonych w pasie dzielącym jezdnię są analogiczne jak przy robotach prowadzonych w poboczu. Z tą jednak różnicą, że znak A-14 powinien być umieszczony po obu stronach jezdni (dla obu kierunków).