Separatory łańcuchowe – czym się charakteryzują i do czego służą?
Urządzenia BRD stosuje się w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Jednym z rodzajów urządzeń BRD są separatory. Przyglądamy się, czym charakteryzują się separatory łańcuchowe i w jakich miejscach mogą być przydatne.
Urządzenia BRD stanowią ważny element infrastruktury drogowej. Pełnią różne funkcje. Stosuje się je m.in. w celu optycznego prowadzenia ruchu, zabezpieczania ruchu pojazdów i pieszych, wskazywania pikietażu drogi, ostrzegania kierujących, prowadzenia nadzoru nad ruchem drogowym.
Separatory drogowe wykorzystywane są:
- do zabezpieczania powierzchni przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów,
- w celu separacji ruchu lokalnego od tranzytowego,
- do zabezpieczania powierzchni wyłączonych ruchu,
- do zabezpieczania robót prowadzonych w pasie drogowym.
Rodzaje separatorów
- Separatory U-25a – niskie, układane na jezdni liniowo, tworzące na jezdni ciąg w formie pasa.
- Separatory U-25b – niskie, układane punktowo.
- Separatory U-25c – wyższe separatory, elementy układa się jeden obok drugiego (najczęściej elementy białe na przemian z czerwonymi); wykonane w sposób umożliwiający ich dociążenie przez zasypanie piaskiem lub zalanie wodą.
W niektórych miejscach stosuje się również separatory łańcuchowe. Są to niskie separatory, które układa się na jezdni w ciąg w formie pasa. Czym różnią się od klasycznych separatorów U-25a?
Czym charakteryzują się separatory łańcuchowe?
W przypadku standardowych separatorów liniowych pojedyncze elementy układa się jeden obok drugiego. Separatory łańcuchowe charakteryzują się praktycznym systemem łączenia. Każdy separator ma specjalnie wyprofilowane zakończenie, co umożliwia bezproblemowe połączenie ze sobą poszczególnych modułów. W ten prosty sposób można tworzyć ciągi właściwie o dowolnych kształtach (separatory mogą być łączone ze sobą pod dowolnym kątem).
Separatory łańcuchowe – gdzie mogą być wykorzystywane?
Separatory łańcuchowe mogą być wykorzystywane nie tylko na drogach publicznych, ale również poza nimi, np. na parkingach czy drogach wewnętrznych. Przykładowe zastosowanie:
- wyznaczanie pasów ruchu, np. przy robotach drogowych,
- wygradzanie stref i powierzchni wyłączonych z ruchu,
- wydzielanie miejsc postojowych,
- zabezpieczanie miejsc prowadzenia robót drogowych,
- odseparowywanie ruchu samochodowego od ruchu pieszego i rowerowego,
- jako krawężnik.