
Słupki uchylne: zalety i zastosowanie elastycznych słupków w infrastrukturze drogowej
Słupki uchylne (elastyczne) – czym się charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?
W infrastrukturze drogowej stosuje się różnego rodzaju słupki. Do ich zadań należy m.in. organizacja ruchu, separacja poszczególnych stref drogowych oraz zabezpieczenie powierzchni przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów. W niektórych miejscach świetnie sprawdzają się słupki uchylne – są to słupki elastyczne, które – w odróżnieniu od tradycyjnych słupków – uginają się pod wpływem uderzenia lub najechania na słupek przez auto.
Słupki uchylne – charakterystyka



Słupki uchylne wykonuje się z trwałych i odpornych na odkształcenia tworzyw sztucznych. Elastyczny trzon umieszczony jest na stabilnej podstawie montażowej. Po zetknięciu z pojazdem słupek uchyla się, a następnie wraca do pozycji pionowej. Zastosowanie elastycznego materiału zapobiega ewentualnym uszkodzeniom aut przy kontakcie ze słupkiem.
Słupki uchylne dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Dodatkowo często oklejone są pasami z folii odblaskowej. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność urządzeń BRD po zmroku i w słabych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu słupek nie tylko oddziela i wyznacza poszczególne strefy ruchu itp., ale także pełni funkcję ostrzegawczą.
Zastosowanie słupków uchylnych



Elastyczne słupki z PCV mogą być wykorzystywane:
- w infrastrukturze drogowej, np. do separacji pasów czy tworzenia przewężeń w celu spowolnienia ruchu;
- do zabezpieczania ruchu pieszych i rowerzystów – słupki uniemożliwiają samochodom wjazd na część przeznaczoną do poruszania się pieszych lub rowerzystów;
- na parkingach, w magazynach i innych miejscach – montaż słupków uchylnych pozwala skutecznie zarządzać przestrzenią; słupki mogą np. zapobiegać parkowaniu w niedozwolonych miejscach, wyznaczać ciągi komunikacyjne.
Jakie zalety mają słupki uchylne?



- Główną zaletą słupków uchylnych jest ich elastyczność. Słupek zgina się pod wpływem nacisku, ale nie ulega uszkodzeniu (trzeba jednak pamiętać, że przejechanie pojazdem przez słupek może spowodować jego zniszczenie).
- Słupki są również bezpieczne dla samochodów – przypadkowe potrącenie słupka z tworzywa sztucznego nie powinno spowodować dużych uszkodzeń.
- Słupki są trwałe, a tworzywa sztuczne, z których są wykonane są odporne na czynniki atmosferyczne.
- Elementy odblaskowe sprawiają, że słupki są lepiej widoczne, bez względu na panujące warunki.
- Umożliwiają efektywne zarządzanie przestrzenią i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu.