Stocznia – bezpieczeństwo i higiena pracy
Stocznia to duży zakład przemysłowy – nie tylko ze względu na powierzchnię, na której odbywają się różnego typu prace, ale także ze względu na liczbę zatrudnionych osób. Projektowanie, budowa, wszelkiego rodzaju remonty i przebudowy czy w końcu likwidacja statków wymaga zatrudnienia szeregu specjalistów. Specyfika tego miejsca pracy wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Jak wyglądają przepisy BHP dla stoczni i z jakimi oznaczeniami możemy się spotkać?
Jakie warunki musi zapewnić pracodawca?
Stocznia jest miejscem, gdzie zatrudnieni są zarówno pracownicy fizyczni, tacy jak monterzy, ślusarze, szlifierze, lakiernicy, spawacze, operatorzy dźwigów i innych skomplikowanych maszyn i urządzeń, jak i biurowi. Pracodawca powinien zapewnić właściwe warunki pracy wszystkim zatrudnionym osobom. A jak sprecyzować właściwe warunki? W artykule 15. Kodeksu pracy znajdziemy zapis:
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
W dalszej części tego dokumentu znajdziemy szczegółowe zapisy dotyczące obowiązków pracodawcy. Zgodnie z nimi pracodawca obowiązany jest w szczególności m.in. do:
- Zaznajomienia pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami.
- Organizowania pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy.
- Organizowanie pracy w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie.
- Zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenia systematycznych szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Stocznia – środki ochrony indywidualnej
Zadaniem środków ochrony indywidualnej jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Mogą być to urządzenia lub wyposażenie (np. odzież, obuwie, gogle), które chronią przed danymi zagrożeniami. W zależności od rodzaju wykonywanych prac i stanowiska osoby, która zatrudniona jest na stoczni, konieczne może być używanie kombinezonów ochronnych, ochrony oczu, twarzy czy głowy. Na obowiązek posiadania danego wyposażenia wskazują znaki BHP nakazu.
Instrukcje BHP
W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy znajduje się informacja, że pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikom aktualne instrukcje, które dotyczą obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych, postępowania z materiałami niebezpiecznymi i szkodliwymi dla zdrowia oraz stosowanych w miejscu pracy procesów technologicznych. Prawo nie precyzuje, gdzie powinna znajdować się taka instrukcja – pracownik powinien mieć do niej dostęp. Stocznia zatrudnia rozmaitych specjalistów. Wszyscy powinni być zaznajomieni z instrukcjami BHP.
Stocznia – bezpieczeństwo pożarowe, znaki ewakuacyjne
Bardzo ważną kategorią znaków w każdym miejscu pracy są znaki ochrony przeciwpożarowej i znaki ewakuacyjne. Powinny one być prawidłowo rozmieszczone i spełniać wymagane normy. Dzięki nim można sprawnie przeprowadzić akcję gaśniczą i ewakuować ludzi z obszaru, na którym występują zagrożenia dla zdrowia lub życia. Przypomnijmy, że dla znaków ewakuacyjnych obowiązującą normą są PN-92-N-01256-02 oraz PN-EN ISO 7010:2012, natomiast dla znaków ochrony przeciwpożarowej – PN-EN ISO 7010:2012.
Znaki ewakuacyjne zgodne z normą PN-92-N-01256-02
Znaki ewakuacyjne zgodne z normą PN-EN ISO 7010:2012
Znaki przeciwpożarowe zgodne z normą PN-EN ISO 7010:2012
Znaki na statki morskie
Stocznia jest miejscem, w którym nie tylko projektuje się i buduje nowe statki. Na stoczni prowadzone są remonty i przebudowy statków już istniejących. Warto zaznaczyć, że na statkach morskich występują inne niż na lądzie znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe.
Stocznia – znaki BHP ostrzegawcze i zakazu
Obok znaków nakazu BHP, które mogą wskazywać na konieczność stosowania niezbędnego sprzętu czy wyposażenia, na stoczni możemy spotkać się również ze znakami BHP ostrzegawczymi i zakazu.