Stojaki na znaki drogowe

Stojaki na znaki drogowe

16 maja 2024

Stojaki na znaki drogowe – kiedy mogą być przydatne i gdzie się sprawdzają?

Umieszczanie znaków pionowych

Znaki drogowe nie mogą być rozmieszczane dowolnie – sposób ich umieszczania na drogach regulują przepisy. Oznakowanie pionowe musi być dobrze widoczne, dlatego ważne jest, aby tarcze znajdowały się w odpowiednich miejscach, na odpowiedniej wysokości itp. Przepisy nie tylko regulują, w jaki sposób instalować znaki, ale wskazują także, na jakich konstrukcjach mogą być zawieszane. Zgodnie z nimi znaki mocuje się na bezpiecznych konstrukcjach wsporczych wykonanych z trwałych materiałów. Tych ich części, które wystają powyżej poziomu gruntu więcej niż 0,15 m, nie wykonuje się z betonu. Konstrukcje wsporcze powinny posiadać aprobaty techniczne i potwierdzające zgodność z Polską Normą dotyczącą bezpieczeństwa konstrukcji wsporczych. Do umieszczania znaków mogą być wykorzystywane słupy linii telekomunikacyjnych, latarnie, słupy trakcyjne, maszty sygnalizatorów, ściany budynków oraz elementy konstrukcyjne obiektów inżynierskich.

Stojaki na znaki drogowe – czym się charakteryzują?

Stojaki na znaki drogowe to przenośne konstrukcje do umieszczania tymczasowego oznakowania na drodze. Od tradycyjnych słupków, na których montuje się oznakowanie stałe, różnią się zastosowaniem, funkcją i budową.

Słupki do znaków drogowych są stałymi elementami infrastruktury drogowej. Mogą być umieszczane na specjalnych podstawach, chociaż najczęściej wkopywane są w grunt. Stojaki są przenośne – nie trzeba ustawiać ich na podstawach ani wkopywać w ziemię, wystarczy rozłożyć stojak w odpowiednim miejscu i umieścić na nim znak. Ich budowa i możliwość regulacji pozwala umieszczać na nich znaki różnej wielkości (w zależności od specyfiki danego miejsca). Stojak łatwo rozłożyć, a gdy oznakowanie nie jest już potrzebne – złożyć. Złożone stojaki nie zajmują dużo miejsca, są więc łatwe do przechowywania i transportu.

Gdzie sprawdzą się stojaki na znaki drogowe?

Stojaki sprawdzają się wszędzie, gdzie istnieje potrzeba tymczasowego umieszczenia znaków drogowych lub innego oznakowania (poza drogami). Są one stosowane m.in.:

  • podczas prac drogowych (np. do umieszczania znaków sygnalizujących zmiany w organizacji ruchu, ostrzegających o prowadzonych robotach, wyrażających tymczasowo wprowadzone zakazy, nakazy itp.);
  • na placach budowy, placach rozbiórki itp. (np. do umieszczania znaków ostrzegających o obszarach niebezpiecznych, wyznaczających drogi objazdowe, wyrażające inne informacje ważne dla bezpieczeństwa pracowników i osób postronnych).
  • na imprezach masowych itp., (np. do umieszczania znaków dotyczących parkowania, niezbędnych do kierowania ruchem pieszych, informujących uczestników o lokalizacji różnych punktów).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: