
Strefa zamieszkania – o czym informuje znak D-40?
Strefa zamieszkania to obszar, który ma przede wszystkim służyć i zapewnić bezpieczeństwo osobom, które się po nim poruszają. Dla strefy charakterystyczny jest brak przejść dla pieszych (pieszy ma prawo swobodnie poruszać się po całym obszarze i zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdem) oraz częste występowanie progów oraz innych urządzeń wymuszających ograniczenie prędkości.
Strefa zamieszkania
Strefa zamieszkania to obszar, w którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, czyli:
- pierwszeństwo pieszych przed pojazdami;
- ograniczenia prędkości do 20 km/h;
- parkowanie tylko w miejscach do tego
wyznaczonych.
Początek strefy zamieszkania – znak D-40
O wjeździe do strefy zamieszkania informuje znak informacyjny D-40 (strefa zamieszkania). Powinien on powinien mieć następujące wymiary:
- długość podstawy – 900 mm;
- wysokość 600 mm.
Znaki D-40 umieszcza się na początku strefy zamieszkania, na wszystkich drogach, doprowadzających do niej ruchu.
Gdzie wyznacza się strefy zamieszkania?
Strefy te ustala się w obszarach zabudowanych na ulicach, również pojedynczych, na których w zasadzie odbywa się ruch tylko docelowy, przede wszystkim w osiedlach mieszkaniowych, w dzielnicach willowych i zabytkowych (starówkach). Ustalenie takich stref powinno być poprzedzone szczegółową analizą zasadności ich umieszczenia, opartą m.in. na statystyce wypadków drogowych.



Urządzenia spowalniające ruch
Na odcinkach dróg w strefie zamieszkania, których parametry geometryczne umożliwiają jazdę z prędkością przekraczającą prędkość dopuszczalną, zaleca się stosowanie urządzeń BRD lub rozwiązań wymuszających powolną jazdę (np. progi zwalniające, zmiany kierunku jazdy, punktowe przewężenia jezdni). Zgodnie z przepisami urządzenia spowalniające ruch nie muszą być oznakowane znakami ostrzegawczymi.



Pierwszeństwo na skrzyżowaniach w strefie zamieszkania
Na skrzyżowaniach dróg w strefie zamieszkania pierwszeństwo nie powinno być określone znakami, z wyjątkiem skrzyżowań, na których, ze względu na ograniczoną widoczność, należy oznakować wlot znakiem B-20. W takim przypadku na drodze z pierwszeństwem stosuje się znaki A-6a – A-6e.






Koniec strefy zamieszkania – znak D-41
O końcu strefy zamieszkania informuje znak D-41 (o wymiarach takich samych jak w przypadku znaku D-40). Znak ten umieszcza się na wszystkich drogach wylotowych ze strefy oznakowanej znakami D-40, w tym samym przekroju poprzecznym drogi co znak D-40. Znak D-41 może być umieszczony po lewej stronie jezdni, na odwrotnej stronie znaku D-40.
FAQ – Zasady strefy zamieszkania i znak D-40
Strefę zamieszkania wyznacza zarządca drogi, po przeprowadzeniu analizy zasadności – m.in. na podstawie statystyk wypadków drogowych.
Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, piesi mają pierwszeństwo na całym obszarze, a parkowanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach.
Kierujący wyjeżdżający ze strefy zamieszkania musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu na drodze, na którą wjeżdża.
Tak, pieszy ma pierwszeństwo na całym obszarze strefy zamieszkania, również poza wyznaczonymi przejściami.