Światła ostrzegawcze – oznakowanie robót

Światła ostrzegawcze – oznakowanie robót

1 października 2019

Roboty drogowe często wymuszają zmiany w organizacji ruchu. Ze względów bezpieczeństwa takie zmiany powinny być odpowiednio oznakowane. Światła ostrzegawcze pomagają zorientować się kierującym, jakie przeszkody występują na drodze. Co warto wiedzieć o światłach ostrzegawczych?

Światła ostrzegawcze przy robotach drogowych

Zgodnie z przepisami, urządzenia BRD do zabezpieczania i oznakowania miejsc prowadzenia robót drogowych powinny być dobrze widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Ich widoczność poprawiają elementy odblaskowe oraz światła ostrzegawcze. Światła ostrzegawcze stosuje się do wyznaczania granic obszaru prowadzonych robót w pasie drogowym, co jest szczególnie istotne w warunkach niedostatecznej widoczności. Ostrzegają one kierujących pojazdami o przeszkodach na drodze. Przy normalnej przejrzystości powietrza światła te powinny być widoczne z odległości co najmniej 250 metrów.

Zastosowanie świateł ostrzegawczych

W światła ostrzegawcze mogą być wyposażone różne urządzenia BRD, np. zapory drogowe U-20 stosowane do wygradzania części jezdni czy tablice kierujące U-21, które przeznaczone są do oznaczania krawędzi zwężonego pasa ruchu. Strzały świetlne wykonane z lamp ostrzegawczych instaluje się na tablicach zamykających. Światło ostrzegawcze mogą być montowane także na pachołkach drogowych (przepisy zalecają, by kształt górnej części pachołka umożliwiał zamocowanie na nich takich świateł). Zestaw z lampą może mieć następujące postaci: światła błyskowe żółte, światła pulsujące żółte, fala świetlna, światła stałe czerwone. Dodatkowo, jeśli pachołki mają być pozostawione na drodze w okresie od zmierzchu do świtu, pierwszy i ostatni pachołek powinien być wyposażony w światło ostrzegawcze.

Światła ostrzegawcze mogą sygnalizować obecność różnych przeszkód na drodze (stałych i tymczasowych). Ważne są m.in. przy wygrodzeniach poprzecznych, na których wyznaczają szerokość jezdni wyłączonej z ruchu. Na obiektach ograniczających szerokość pasa ruchu stosuje się urządzenia ostrzegawcze nadające żółte sygnały migające.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: