Symbol ostrzegawczy „skażenie biologiczne”: znaczenie i zastosowanie na oznakowaniu

Symbol ostrzegawczy „skażenie biologiczne”: znaczenie i zastosowanie na oznakowaniu

16 stycznia 2025

Skażenie biologiczne (biohazard) – jak wygląda piktogram ostrzegający o zagrożeniu biologicznym i na jakich znakach może występować?

Jak wygląda piktogram „skażenie biologiczne”?

Symbol „skażenie biologiczne” został zaprojektowany przez Charlesa Baldwina w latach 60. XX wieku. Zgodnie z założeniami projektanta miał być on uniwersalny, łatwo zapadać w pamięć, a jednocześnie odróżniać się od innych symboli ostrzegawczych. Piktogram składa się z trzech symetrycznych, połączonych ze sobą części – każda w kształcie niedomkniętego okręgu (symbol może przypominać trzy połączone półksiężyce), spięte w centralnej części kołem. Znaki z taką grafiką są obecnie standardem w oznakowaniu materiałów stanowiących zagrożenie biologiczne.

Skażenie biologiczne – na jakich znakach może występować taki symbol?

Znaki ostrzegawcze BHP

Znaki ostrzegawcze BHP ostrzegają przed występującymi lub mogącymi występować w danym miejscu zagrożeniami. Stosuje się je m.in. w miejscach pracy. Międzynarodowe standardy dla oznakowania BHP, w tym dla oznakowania ostrzegawczego, ustanawia norma ISO 7010. Zgodny z tą normą znak ostrzegający o skażeniu biologicznym ma trójkątny kształt. Na żółtym tle z czarną obwódką znajduje się czarny piktogram „biohazard”. Znak może występować w wersji z opisem.

Pomarańczowe znaki ostrzegawcze

Chociaż obowiązującą obecnie normą dla znaków ostrzegawczych jest norma ISO 7010 i czarno-żółta kolorystyka, w niektórych miejscach można spotkać się ze znakami czarno-pomarańczowymi (czarny piktogram skażenia biologicznego na pomarańczowym tle).

Symbol „skażenie biologiczne” w transporcie ADR

Symbol „skażenie biologiczne” występuje również w oznakowaniu ADR – biały znak w kształcie rombu, w górnej części znajduje się czarny piktogram, a w dolnej cyfra 6. Takim piktogramem oznakowuje się pojazdy przewożące materiały zakaźne (klasa zagrożeń 6.2).

Zgodnie z rozporządzeniem ADR materiały klasy 6.2 to materiały, co do których wiadomo lub co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że zawierają patogeny (definiowane jako mikroorganizmy, w tym bakterie, wirusy, mikoplazmy, pasożyty i grzyby, a także inne czynniki, takie jak priony, które mogą wywoływać choroby u ludzi lub u zwierząt. Materiały klasy 6.2 dzielą się na: I1 (materiały zakaźne dla ludzi), I2 (materiały zakaźne tylko dla zwierząt), I3 (odpady medyczne lub kliniczne), I4 (materiały biologiczne).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: