
Symbol promieniowania jonizującego na znakach
Symbol promieniowania jonizującego – jak wygląda i na jakich znakach może występować?
Promieniowanie jonizujące


Promieniowanie jonizujące to promieniowanie, które posiada energię wystarczającą do wywołania zjawiska jonizacji – podczas przenikania przez materię powoduje oderwanie elektronu od atomu. Wyróżnia się następujące jego rodzaje: promieniowanie alfa (α), promieniowanie beta (β), promieniowanie gamma (γ), promieniowanie rentgenowskie (X) i promieniowanie neutronowe. Promieniowanie jonizujące może pochodzić ze źródeł naturalnych, np. pierwiastki promieniotwórcze (radioaktywne), lub sztucznych, takich jak aparatura medyczna, urządzenia badawcze i inne urządzenia stosowane np. w przemyśle.
Ekspozycja na promieniowanie jonizujące wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia. Może nieodwracalnie uszkadzać komórki, prowadzić do mutacji genetycznych, wywoływać choroby nowotworowe i inne schorzenia. Odpowiednia komunikacja o zagrożeniu związanym z promieniowaniem jonizującym jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa.
Symbol promieniowania jonizującego
O zagrożeniu związanym z radioaktywnością ostrzega tzw. koniczynka. Symbol promieniowania jonizującego stosowany jest m.in. na etykietach pojemników zawierających materiały radioaktywne, do oznakowania miejsc, w których wykorzystuje się urządzenia będące źródłem takiego promieniowania (np. pracownie rentgenowskie), miejsc skażonych, obecny jest również w popkulturze.
Piktogram po raz pierwszy użyty został w 1946 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i zaprojektowany został na potrzeby tamtejszego laboratorium. Co ciekawe, początkowo był to piktogram w kolorze magenty na niebieskim tle. Symbol stał się standardem międzynarodowym – zgodnie z normą ISO 361 znak ostrzegawczy przed promieniowaniem jonizującym to czarna koniczynka na żółtym tle.
Symbol promieniowania jonizującego na oznakowaniu
Tablice informacyjne – oznakowanie wejść do pracowni i miejsc przechowywania źródeł promieniotwórczych
Wzory tablic, które należy stosować do oznakowania wejść do pracowni oraz miejsc przechowywania źródeł promieniotwórczych w Polsce, określają załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego.
Tablica informacyjna do oznakowania wejścia do pracowni izotopowej klasy Z
Tablica informacyjna do oznakowania wejścia do pracowni akceleratorowej
Tablica informacyjna do oznakowania wejścia do pracowni rentgenowskiej
Tablica informacyjna do oznakowania wejścia do pracowni izotopowych z otwartymi źródłami promieniotwórczymi



Tablica informacyjna do oznakowania miejsc przechowywania źródeł promieniotwórczych
Oznakowanie stref zagrożenia


Symbol koniczynki w transporcie ADR



Radioaktywność – znaki ostrzegawcze BHP


