Symbole zagrożenia – piktogramy ostrzegawcze na znakach

Symbole zagrożenia – piktogramy ostrzegawcze na znakach

25 lipca 2024

Oznakowanie niebezpiecznych substancji. Jakie symbole zagrożenia są stosowane i na jakich znakach mogą występować?

Jaką rolę pełnią znaki i symbole zagrożenia w przypadku substancji niebezpiecznych?

Znaki z piktogramami odgrywają kluczową rolę w identyfikacji, klasyfikacji oraz informowaniu o zagrożeniach. Zrozumienie potencjalnych zagrożeń pozwala osobom, które mają kontakt z niebezpiecznymi chemikaliami, podejmować odpowiednie środki ostrożności, a w razie wypadku lub innych nieprzewidzianych sytuacji – odpowiednio reagować i podejmować odpowiednie działania ratunkowe.

Symbole zagrożenia umożliwiają szybką identyfikację rodzaju zagrożenia, bez względu na język, jakim posługują się użytkownicy. Warto zauważyć, że na różnych rodzajach znaków występują takie same lub bardzo podobne grafiki. Bez względu na kontekst mają jednakowe znaczenie, np. czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami oznacza substancję bardzo toksyczną. Piktogramy projektowane są zgodnie z międzynarodowymi normami. Standaryzacja zapewnia jednolity wygląd symbolom ostrzegawczym, dzięki czemu są one uniwersalne i łatwe do zrozumienia.

Gdzie stosuje się symbole zagrożenia?

Piktogramy ostrzegające o niebezpieczeństwach, jakie stwarzają substancje i mieszaniny chemiczne, stosuje się w różnych miejscach i w różnych sytuacjach.

  • Znaki ostrzegawcze BHP są ważnym elementem oznakowania miejsc pracy, szczególnie laboratoriów, magazynów, zakładów produkcyjnych itp., w których wykorzystywane są toksyczne chemikalia, materiały wybuchowe i inne substancje stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Naklejki ADR z symbolami zagrożeń stosuje się w transporcie, do oznakowania pojazdów przewożących substancje i materiały niebezpieczne.
  • Piktogramy GHS są częścią międzynarodowego systemu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów opracowanego przez ONZ. Umieszcza się je na opakowaniach substancji chemicznych. Można się z nimi spotkać np. na opakowaniach farb, detergentów, lakierów, rozpuszczalników, chemii domowej.

Symbole zagrożenia – porównanie niektórych znaków

W zależności od kontekstu symbole zagrożenia mogą występować na różnego rodzaju znakach.

SymbolPiktogramy GHSNaklejki ADRZnaki ostrzegawcze BHP
Wybuchająca bombawybuchajaca bombawybuchajaca bomba
Płomieńprodukt latwopalnygazy palne czarnegazy palne białeklasa 3 czarneklasa 3 białeklasa 4.1klasa 4.2klasa 4.3 czarneklasa 4.3 białeklasa 5.2 czarneklasa 5.2 białeplomien / produkt latwopalny
Płomień nad okręgiemprodukt utleniajacyklasa 5.1plomien nad okregiem
Butla gazowa / produkt pod ciśnieniemprodukt pod cisnieniemgazy niepalne i nietrujące czarnegazy niepalne i nietrujące białebutla gazowabutla z gazem
Działanie żrąceprodukt zracyklasa 8dzialanie zrace
Czaszka i skrzyżowane piszczeleprodukt bardzo toksycznyklasa 6.1gazy trująceczaszka i piszczele
Wykrzyknikprodukt zagrazajacy zdrowiuwykrzyknik
Zagrożenie dla zdrowiazagrozenie dla zdrowiazagrozenie dla zdrowia
Drzewo i ryba / produkt niebezpieczny dla środowiskadrzewo i ryba / produkt niebezpieczny dla srodowiskadrzewo i rybadrzewo i ryba
Materiały promieniotwórczeklasa 7Aklasa 7Bklasa 7Cmaterial promieniotworczy
Materiały zakaźne / ostrzeżenie przed skażeniem biologicznymklasa 6.2materialy zakazne
X / substancja szkodliwasubstancja szkodliwa

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: