Szerokość drogi ewakuacyjnej

Szerokość drogi ewakuacyjnej

11 października 2022

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji – bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej, zwanymi drogami ewakuacyjnymi. Jaka powinna być szerokość drogi ewakuacyjnej?

W rozporządzeniu w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów znajduje się zapis, który mówi, że z każdego miejsca w obiekcie przeznaczonym na pobyt ludzi należy zapewnić odpowiednie warunki ewakuacji. Osoby znajdujące się w budynku powinny mieć możliwość szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objętej pożarem.  Warunki ewakuacji muszą być dostosowane do liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie, jego funkcji, konstrukcji oraz wymiarów, a także zastosowanie technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego. Musi być przy tym:

  • zapewniona dostateczna liczba wyjść ewakuacyjnych o odpowiedniej wysokości i szerokości;
  • zachowana dopuszczalna długość wysokość i szerokość przejść oraz dojść ewakuacyjnych;
  • zapewniona bezpieczna pożarowo obudowa i wydzielenia dróg ewakuacyjnych oraz pomieszczeń;
  • zapewnione zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych przed zadymieniem;
  • zapewnione oświetlenie awaryjne (ewakuacyjne i zapasowe);
  • zapewniona możliwość rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych przez dźwiękowy system ostrzegawczy (w budynkach, w których jest to wymagane).

Jaka powinna być szerokość drogi ewakuacyjnej?

Szerokość dróg ewakuacyjnych oblicza się, przyjmując 0,6 m na 100 osób mogących przebywać na danej kondygnacji budynku. Nie może być jednak mniejsza niż 1,4 m. szerokość poziomej drogi ewakuacyjnej może być zmniejszona do 1,2 m, jeśli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób.

Przepisy wskazują, że przy określaniu wymaganej szerokości, liczby przejść, wyjść oraz dróg ewakuacyjnych w budynku, w którym z przeznaczenia i sposobu zagospodarowania pomieszczeń nie wynika jednoznacznie maksymalna liczba ich użytkowników, liczbę tę należy przyjmować w odniesieniu do powierzchni tych pomieszczeń. Jest to:

  • dla sal konferencyjnych, lokali gastronomiczno-rozrywkowych, poczekalni, holi i świetlic – 1 m2 / osobę;
  • dla pomieszczeń handlowo-usługowych – 4 m2 / osobę;
  • dla pomieszczeń administracyjno-biurowych – 5 m2 / osobę;
  • dla archiwów, bibliotek itp. – 7 m2 / osobę;
  • magazynów – 30 m2 / osobę;

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: