Urządzenia BRD do zabezpieczania robót drogowych
Urządzenia BRD do zabezpieczania robót drogowych i do ich oznakowania powinny być dostosowane do utrudnień, które mogą występować na drodze. Muszą również zapewniać bezpieczeństwo zarówno uczestnikom ruchu, jak i osobom wykonującym roboty.
Urządzenia BRD do zabezpieczania robót drogowych – zasady ogólne
Urządzenia BRD do zabezpieczania robót drogowych oraz zasady ich stosowania określa załącznik nr 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zgodnie z tym dokumentem do oznakowania i zabezpieczania prac w pasie drogowym stosuje się:
- zapory drogowe i taśmy ostrzegawcze;
- tablice kierujące;
- tablice do oznaczania ograniczonej skrajni;
- pachołki drogowe;
- znaki wskazujące objazd;
- znaki prowadzące na drodze objazdowej;
- tablice kierujące pieszych;
- światła ostrzegawcze.
Ogólne wymagania dla urządzeń BRD do zabezpieczania robót drogowych
Urządzenia BRD do zabezpieczania robót drogowych i do ich oznakowania powinny być dobrze widoczne – zarówno w dzień i w nocy. Należy zadbać, by utrzymane były w należytym stanie przez cały okres trwania robót.
Dla urządzeń BRD stosuje się odpowiednio barwy białą, czerwoną, żółtą i czarną lub dowolną jaskrawą dla taśmy ostrzegawczej U-52b. Jeśli urządzenia zawierają elementy odblaskowe, to powinny być one w kształcie koła lub prostokąta. Elementy odblaskowe muszą być widoczne w okresie od zmroku do świtu, z odległości co najmniej 150 metrów przy oświetleniu ich światłami drogowymi.
Urządzenia BRD do zabezpieczania robót drogowych
Zapory drogowe i taśmy ostrzegawcze – wygradzają i zabezpieczają miejsce prowadzenia robót.
Tablice kierujące – tablica kierująca dodatkowo ostrzega kierujących pojazdami o nagłej zmianie toru jazdy.
Tablice do oznaczania ograniczonej skrajni – przeznaczone są do oznaczania krawędzi zawężonego pasa ruchu lub zajętego, zaniżonego (zawyżonego) pobocza, pasa awaryjnego albo dzielącego – w przypadku zawężenia pasa bezpieczeństwa.
Pachołki drogowe – stosowane są do wyznaczania stopniowego zwężania jezdni, rozdzielania kierunków ruchu pojazdów, wyznaczania toru jazdy pojazdów, oznaczania podłużnego skosu przy wykonywaniu nakładek bitumicznych, zabezpieczania świeżo malowany lin i oznakowania poziomego jezdni oraz do wygrodzeń wzdłuż jezdni powierzchni wyłączonych z ruchu (w wyjątkiem powierzchni zajętych pod roboty).
Znaki wskazujące objazd – w przypadku zamknięcia drogi lub ulicy kierują one prowadzących pojazdy na objazd sąsiednimi drogami lub ulicami.
Znaki prowadzące na drodze objazdowej – wskazują przebieg trasy objazdu.
Tablice kierujące pieszych – stosowane są w przypadkach zamknięcia dróg dla pieszych i kierowania ruchu pieszego na drugą stronę drogi lub inne sąsiednie ciągi dla pieszych.
Światła ostrzegawcze – stosowane są do wyznaczenia granicy obszaru prowadzonych robót w pasie drogowym w warunkach niedostatecznej widoczności.