Utrzymanie znaków drogowych – jaki organ za to odpowiada?
Sprawdzamy, kto według przepisów odpowiada za utrzymanie znaków drogowych, urządzeń BRD oraz urządzeń sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.
Informacje na temat tego, kto odpowiada za takie zadania, jak np. utrzymanie znaków drogowych, znaleźć można w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem. Zgodnie z § 11 organizację ruchu, w szczególności zadania techniczne polegające na umieszczaniu i utrzymaniu:
- znaków drogowych,
- urządzeń sygnalizacji świetlnej,
- urządzeń sygnalizacji dźwiękowej,
- urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego,
realizuje na własny koszy zarząd drogi. Są jednak pewne wyjątki.
Utrzymanie znaków drogowych, urządzeń BRD, sygnalizacji – za co nie odpowiada zarząd drogi?
Zapisy § 11 wspomnianego rozporządzenia nie dotyczą umieszczania i utrzymania znaków i urządzeń wymienionych poniżej.
Znaki kolejowe
Za umieszczanie i utrzymanie znaków drogowych pionowych:
- B-32 „stój” z napisem „Rogatka uszkodzona” lub „Sygnalizacja uszkodzona”,
- G-2 „sieć pod napięciem”,
- G-3 „krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym jednotorowym”,
- G-4 „krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym wielotorowym”,
a także urządzeń BRD oraz urządzeń sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej umieszczanych na przejazdach kolejowych odpowiedzialne są właściwe kolejowe jednostki organizacyjne.
Znaki i urządzenia stosowane w związku z robotami drogowymi
W przypadku znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, które umieszcza się na drodze w związku z czynnościami na drodze lub przy drodze, odpowiedzialność spoczywa na jednostkach organizacyjnych prowadzących prace.
Znaki informacyjne wskazujące obiekty usługowe
Kolejny wyjątek stanowią znaki informacyjne oznaczające obiekty o charakterze obiektów usługowych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza i które umieszczane są na wniosek zainteresowanych przedsiębiorców. Zadania w tym zakresie realizują przedsiębiorcy prowadzący tę działalność. Przepis stosuje się również do znaków informacyjnych o stacjach radiowych
Szlaki turystyczne i rowerowe
Zadania dotyczące utrzymania i ustawiania znaków oznaczających szlaki turystyczne i dodatkowych znaków szlaków rowerowych realizują zainteresowane organizacje turystyczne.
Znaki tramwajowe
Za dodatkowe znaki dla kierujących tramwajami odpowiedzialne są jednostki wykonujące przewozy tramwajowe.
Miejsca wyjazdów pojazdów uprzywilejowanych
Ostatni wyjątek to urządzenia sygnalizacji świetlnej i urządzenia sygnalizacji dźwiękowej umieszczane w miejscach wyjazdów pojazdów uprzywilejowanych, funkcjonujących niezależnie od innych sygnalizacji świetlnych. Te zadania realizują jednostki, do których prowadzą wyjazdy.