Wypadek na drodze – jak się zachować?
Na Polskich drogach codziennie dochodzi do kilkudziesięciu wypadków. Warto wiedzieć, jak należy zachować się, uczestnicząc lub widząc wypadek na drodze.
Zgodnie z art. 44 Kodeksu drogowego kierujący pojazdem, który jest uczestnikiem wypadku, ma obowiązek zatrzymać pojazd w sposób, który nie powoduje bezpieczeństwa ruchu drogowego i przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia. Jeżeli nikt nie ucierpiał (nie ma rannych ani zabitych), należy niezwłocznie usnąć pojazd z miejsca wypadku – tak aby nie powodował on zagrożenia dla ruchu ani go nie tamował. Przepisy wskazują również, że kierujący pojazdem ma obowiązek podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w stłuczce.
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli są poszkodowani. Wówczas kierujący pojazdem zobowiązany jest ponadto do udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom i wezwania zespołu ratownictwa medycznego oraz policji. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji nie wolno usuwać pojazdów z miejsca zdarzenia ani podejmować innych czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Ważne jest również, aby pozostać na miejscu zdarzenia. Przepisy wskazują, że jeśli wezwanie służb ratowniczych wymaga oddalenia się, po ich wezwaniu należy niezwłocznie powrócić na miejsce, w którym doszło do wypadku.
Zabezpieczenie miejsca wypadku
Aby zabezpieczyć miejsce wypadku i uniknąć kolejnych kolizji, należy odpowiednio zasygnalizować postój pojazdów. W tym celu należy włączyć światła awaryjne (lub pozycyjne) i ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt odblaskowy (odległość zależy od rodzaju drogi). Warto pamiętać, że poruszając się poza obszarem zabudowanym, trzeba mieć elementy odblaskowe – w takim wypadku, wychodząc z auta, należy założyć kamizelkę odblaskową.
Wypadek na drodze a obowiązek udzielenia pomocy
Każdy, kto jest świadkiem wypadku, ma obowiązek udzielenia pomocy – mówi o tym art. 162 § 1 Kodeksu karnego (z wyjątkiem sytuacji, gdy udzielenie pomocy wiąże się z narażeniem własnego zdrowia lub życia). Teoretycznie każdy kierowca przeszkolony jest w zakresie pierwszej pomocy. W praktyce wygląda to różnie. Pomoc może ograniczyć się do wezwania odpowiednich służb ratunkowych, jednak zawsze warto wozić w aucie apteczki samochodowe. Środki opatrunkowe, koc termiczny czy maseczka do sztucznego oddychania mogą pomóc w udzieleniu niezbędnej pomocy i uratować komuś życie.