Wyposażenie auta za granicą – o czym warto pamiętać?

Wyposażenie auta za granicą – o czym warto pamiętać?

5 stycznia 2023

Wyposażenie auta za granicą, czyli co warto mieć w samochodzie, wyruszając w podróż. Sprawdź, jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe w innych krajach i czy za ich brak można zostać ukaranym mandatem.

Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu w Polsce

Obowiązkowymi elementami wyposażenia dla prywatnych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce są:

  • odblaskowy trójkąt ostrzegawczy,
  • gaśnica.

W aucie warto wozić również apteczki samochodowe oraz kamizelkę odblaskową. Dlaczego? Wyposażenie apteczki ułatwia udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej, a zgodnie z przepisami każdy, kto jest świadkiem wypadku, ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym. Z kolei kamizelka odblaskowa może przydać się poza terenem zabudowanym, np. jeśli auto uległo awarii. Kierowca, wychodząc z samochodu, staje się pieszym. Zgodnie z Kodeksem drogowym poza obszarem zabudowanym piesi mają obowiązek noszenia odblasków.

Konwencja Wiedeńska – teoria a praktyka

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską samochód poruszający się po krajach, które są stronami tej konwencji, musi być wyposażony jedynie w te elementy, które są obowiązkowe w kraju jego zarejestrowania. Oznacza to, że jadąc do Czech samochodem zarejestrowanym w Polsce, nie musimy mieć kompletu bezpieczników lub żarówek, które są wymagane przez tamtejsze przepisy. W teorii policjant nie ma prawa ukarać nas mandatem. A w praktyce? Bywa różnie, szczególnie jeśli trafi się nadgorliwy policjant. Dla spokoju lepiej zaopatrzyć się w elementy wyposażenia, które są obowiązkowe w danym kraju.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

W Polsce trzeba mieć w samochodzie jedynie gaśnicę i trójkąt. A jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta za granicą? Sprawdź, jak wygląda to w niektórych europejskich krajach.

  • Niemcy: apteczka, trójkąt, kamizelka.
  • Czechy: gaśnica, apteczka, trójkąt, kamizelka, komplet bezpieczników i żarówek, koło zapasowe i narzędzia.
  • Słowacja: gaśnica, apteczka, trójkąt, kamizelka, komplet bezpieczników i żarówek, koło zapasowe i narzędzia, linka holownicza.
  • Włochy: trójkąt, kamizelka.
  • Grecja: gaśnica, apteczka, trójkąt.
  • Austria: gaśnica, apteczka, trójkąt, kamizelka.
  • Dania: trójkąt.
  • Francja: trójkąt, kamizelka, komplet bezpieczników i żarówek, zabezpieczenie antywłamaniowe.
  • Holandia: trójkąt.
W których krajach działa Konwencja Wiedeńska?

Konwencja Wiedeńska obowiązuje w większości europejskich krajów, a także w niektórych krajach azjatyckich, afrykańskich oraz ameryki środkowej i południowej (pełny wykaz).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: