Wysięgniki do znaków drogowych
Wysięgniki do znaków drogowych w infrastrukturze drogowej.
Mocowanie znaków drogowych
Znaki drogowe przekazują kierowcom istotne informacje i wpływają na bezpieczeństwo ruchu. Żeby dobrze pełniły swoją funkcję, muszą spełniać określone wymagania, dotyczące m.in. wielkości i wymiarów, stosowanego liternictwa, odblaskowości, kolorystyki. Przepisy określają także, w jaki sposób znaki powinny być mocowane. Ważne, by były dobrze widoczne, a konstrukcja, do której są przytwierdzone – stabilne i nie powodowały zagrożenia dla uczestników ruchu. W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. znajduje się zapis, zgodnie z którym znaki drogowe powinny być mocowane na bezpiecznych, wykonanych z trwałych materiałów konstrukcjach wsporczych. Przepisy dopuszczają także umieszczanie znaków z wykorzystaniem słupów linii telekomunikacyjnych, latarń, słupów trakcyjnych i masztów sygnalizacyjnych oraz ścian budynków i elementów konstrukcyjnych obiektów inżynierskich. Do mocowania oznakowania na budynkach i różnego rodzaju obiektach świetnie sprawdzają się wysięgniki do znaków drogowych.
W jakich miejscach sprawdzają się wysięgniki do znaków drogowych?
Wysięgnik ścienny to odpowiednio wyprofilowane, metalowe ramię, które umożliwia zamocowanie znaku drogowego do powierzchni pionowej (może być to np. ściana budynku znajdującego się przy drodze, filar mostu lub inny obiekt). Wysięgnik mocuje się do ściany, a znak, za pomocą uchwytu lub obejmy, do rury wysięgnika. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli w danym miejscu, ze względu na brak miejsca, nie jest możliwe ustawienie znaku na słupku (zgodnie z przepisami znaki na ulicach umieszcza się w odległości od 0,5 do 2 m od krawędzi jezdni). Wysięgniki do znaków drogowych sprawdzają się także do montażu oznakowania w halach garażowych, na parkingach przy galeriach handlowych itp.
Wysięgniki do znaków drogowych – czym powinny się charakteryzować?
Wysięgniki ścienne do znaków drogowych muszą przede wszystkim umożliwiać solidne i stabilne zamocowanie oznakowania. Konstrukcja powinna być wytrzymała, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak np. silny wiatr. Warto postawić na wysięgniki wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, które zapewnią trwałość i odporność na korozję, a więc bezpieczne przytwierdzenie znaku przez cały czas jego eksploatacji. Ważna jest również elastyczność przy montażu – wysięgnik powinien umożliwiać zamocowanie znaku pod odpowiednim kątem i w optymalnym miejscu.