Zabezpieczenie ppoż lasów
Zabezpieczenie ppoż lasów w świetle obowiązujących przepisów.
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy lasów, których lasy samoistnie lub wspólnie tworzą kompleks leśny o powierzchni ponad 300 ha, mają określone obowiązki z zakresu ppoż.
- Organizują obserwację i patrolowanie lasów w celu wykrywania pożarów oraz alarmowania o ich powstaniu, zgodnie z przepisami o zabezpieczeniu ppoż lasów.
- Zapewniają i utrzymują źródła wody do celów przeciwpożarowych.
- Utrzymują dojazdy pożarowe wyznaczone w planie urządzenia lasu, zgodnie z przepisami w sprawie zasad zabezpieczenia ppoż lasów.
- Oznaczają stanowiska czerpania wody znakami zgodnymi z Polskimi Normami dotyczącymi znaków bezpieczeństwa.
- Urządzają i utrzymują w miejscach wyznaczonych, w porozumieniu z właściwymi miejscowo komendantami powiatowymi (miejskimi) Państwowej Straży Pożarnej, bazy sprzętu do gaszenia pożarów lasów, zgodnie z przepisami o zabezpieczeniu ppoż lasów.
- Uzgadniają projekt planu urządzenia lasu, projekt uproszczonego planu urządzenia lasu oraz projekt ochrony parku narodowego, w części dotyczącej ochrony ppoż, z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, dla lasów I i II kategorii zagrożenia pożarowego.
Zabezpieczenie ppoż lasów – źródło wody do celów przeciwpożarowych
Źródło wody do celów ppoż w lasach powinno zapewnić możliwość pobierania wody z głębokości nie większej niż 4 m, licząc między lustrem wody a poziomem stanowiska czerpania wody, i być wyposażone w stanowisko czerpania wody z dojazdem.
Źródło wody do celów ppoż w lasach, które samoistne lub wspólnie tworzą kompleks o powierzchni ponad 300 ha, zapewnia się w postaci nie więcej niż 2 zbiorników w obrębie chronionej powierzchni zawierających łącznie co najmniej 50 m3 wody, hydrantów zewnętrznych lub cieku wodnego o stałym przepływie wody nie mniejszym niż 10 dm3/s przy najniższym stanie wód, z zapewnieniem najbliższego stanowiska czerpania wody w terenie o promieniu:
- nieprzekraczającym 3 km w lasach I kategorii zagrożenia pożarowego;
- nieprzekraczającym 5 km w lasach II kategorii zagrożenia pożarowego;
- uzgodnionym z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej w lasach III kategorii zagrożeniach pożarowego.
Tablice informacyjne
Właściciel lub zarządca umieszcza tablice informacyjne i ostrzegawcze dotyczące zabezpieczenia ppoż lasu przy wjazdach do lasów oraz przy parkingach leśnych, w uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.
Zabezpieczenie ppoż lasów – zakaz palenia tytoniu i na terenach śródleśnych
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, wrzosowisk, jak również w odległości do 1000 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu (nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych i eksploatacji kopalni w porozumieniu z właścicielem lub zarządcą lasu);
- palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.