Zagrożenie wybuchem – oznakowanie

Zagrożenie wybuchem – oznakowanie

19 września 2024

Znaki ostrzegające o materiałach wybuchowych i wskazujące na zagrożenie wybuchem.

Piktogramy CLP

Obowiązujące w UE rozporządzenie CLP reguluje kwestie dotyczące m.in. klasyfikacji i oznakowania substancji oraz mieszanin, które mogą stwarzać zagrożenie. Do oznakowania stosuje się ustandaryzowane piktogramy CLP. Znajdujące się na nich symbole graficzne ostrzegają o zagrożeniach i umożliwiają szybkie rozpoznanie rodzaju zagrożenia, jakie stwarza tak oznakowana substancja.

Do oznakowania substancji, które stwarzają zagrożenie wybuchem, przeznaczony jest piktogram przedstawiający wybuchającą bombę (GHS 01). Powinny być nim opatrzone następujące materiały:

  • niestabilne materiały wybuchowe;
  • materiały wybuchowe z podklas 1.1, 1.2, 1.3, 1.4;
  • substancje i mieszaniny samoreaktywne, typy A, B;
  • nadtlenki organiczne, typy A, B.

Oznakowanie ADR

Zgodnie z umową ADR pojazdy przewożące substancje niebezpieczne muszą być odpowiednio oznakowane. Do oznakowania jednostek stosuje się m.in. specjalne naklejki z piktogramami (naklejki ADR). Wskazują one klasę zagrożenia transportowanych towarów.

Klasa 1: Materiały wybuchowe i przedmioty z materiałami wybuchowymi – oznakowanie

Podklasa 1.1, 1.2., 1.3adr podklasa 1.1, 1.2, 1.3
Podklasa 1.4podklasa 1.4
Podklasa 1.5podklasa 1.5
Podklasa 1.6podklasa 1.6

Znaki BHP

W magazynach, laboratoriach, zakładach przemysłowych itp., w których wykorzystuje się lub magazynuje materiały wybuchowe, powinno stosować się odpowiednie znaki ostrzegawcze BHP. Znaki BHP są ważnym elementem, jeśli chodzi o zapobieganie wypadkom i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Czytelne informacje na temat występującego zagrożenia pozwalają podejmować właściwe środki ostrożności.

Znaki ostrzegawcze BHP powinny być dobrze widoczne. W niektórych miejscach dobrą alternatywą dla tradycyjnych tabliczek może być oznakowanie podłogowe.

Oznakowanie stref zagrożenia wybuchem

Właściwego oznakowania wymagają także miejsca, w których istnieje ryzyko wystąpienia atmosfery wybuchowej – do oznaczenia stosuje się znak ostrzegawczy EX (zgodny ze wzorem określonym w załączniku do Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r.). Zgodnie z przepisami pracodawca dzieli przestrzenie i pomieszczenia zagrożone wybuchem na strefy, klasyfikując je na podstawie prawdopodobieństwa i czasu występowania atmosfery wybuchowej. Strefy zagrożenia wybuchem oznacza się odpowiednimi znakami.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: