Zamknięcie chodnika a ruch pieszych
Zamknięcie chodnika a ruch pieszych – jak bezpiecznie poprowadzić ruch pieszych, gdy prowadzone roboty wymagają całkowitego zamknięcia chodnika?
Zamknięcie chodnika a ruch pieszych
Jeśli roboty wymagają całkowitego zamknięcia chodnika, pieszych należy skierować na tymczasowo wyznaczoną trasę, która zapewnia bezpieczne przejście, z odpowiednim oznakowaniem i zabezpieczeniami. W zależności od warunków może być to prowizoryczny chodnik zastępczy, ułożony obok miejsca prowadzenia robót, sąsiedni chodnik po tej samej ulicy lub chodnik po przeciwnej stronie ulicy. W dwóch ostatnich przypadkach w miejscach zamknięcia umieszcza się znaki B-41 (zakaz ruchu pieszego) oraz odpowiednie tablice (przejście drugą stroną ulicy itp.).
Zamknięcie chodnika a ruch pieszych – przejścia dla pieszych
Ze względu na bezpieczeństwo pieszych przejście na drugą stronę ulicy powinno odbywać się po istniejących lub czasowo wyznaczanych przejściach. Przejście czasowe wyznacza się, gdy istniejące przejście znajduje się w odległości większej niż 100 m od miejsca zamknięcia chodnika, i oznakowuje się je zgodnie z zasadami oznakowania przejść dla pieszych.
Jeżeli przejście, po którym piesi mogą dostać się na drugą stronę ulicy, znajduje się w oddaleniu od miejsca zamknięcia chodnika, należy stosować odpowiednie tablice z napisem „do przejścia dla pieszych” i strzałką, wskazującą kierunek.
Ulice o niewielkim natężeniu ruchu
Na ulicach o niewielkim natężenie ruchu pieszych i pojazdów przeprowadzenie pieszych na drugą stronę ulicy może odbywać się w miejscach zamknięcia chodnika, bez wyznaczania przejść dla pieszych. Konieczne jest wówczas odpowiednie oznakowanie ostrzegawcze (znak A-30 „inne niebezpieczeństwa” z tabliczką z napisem „piesi”). Jeśli chodnik zamknięty jest na odcinku krótszym iż 50 m, pieszych nie kieruje się na drugą stronę ulicy (mogą korzystać z jezdni).
Zamknięcie chodnika a ruch pieszych – wygrodzenia
Jeżeli ze względu na bezpieczeństwo pieszych i płynność ruchu pojazdów przeprowadzenie pieszych na drugą stronę ulicy byłoby niekorzystne, dopuszczalne jest (o ile pozwala na to szerokość jezdni) wygrodzenie zaporami drogowymi części jezdni (wzdłuż zamkniętego chodnika) dla potrzeb pieszych.
Powstałe w wyniku wygrodzenia części jezdni zwężenie należy oznakować znakami A-12b „prawostronne zwężenie jezdni” i A-12c „lewostronne zwężenie jezdni”. Należy również zastosować zabezpieczenie tablicą kierującą i światłami ostrzegawczymi.