Zatrzymanie i postój – oznakowanie i przepisy ruchu drogowego
Zatrzymanie i postój to pojęcia, które często używane są zamiennie. Jaka jest różnica między zatrzymaniem i postojem i o jakich przepisach warto pamiętać?
Zatrzymanie i postój – czym się różnią?
Definicje zatrzymania i postoju pojazdu można znaleźć w Kodeksie drogowym.
- Zatrzymanie pojazdu to każde unieruchomienie pojazdu wynikające z warunków lub przepisów drogowych oraz unieruchomienie niewynikające z warunków lub przepisów, które trwa nie dłużej niż 1 minuta.
- Postój pojazdu to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, które trwa dłużej niż 1 minuta.
Jakie znaki drogowe mówią o zakazie postoju i zatrzymywania się?
Art. 49. Kodeksu drogowego wskazuje, w jakich miejscach niedozwolone jest zatrzymywanie się i postój. O obowiązującym w danym miejscu zakazie postoju lub zatrzymywania się mówią również znaki – B-35 (zakaz postoju) oraz B-36 (zakaz zatrzymywania się).
Pod znakami może być umieszczona odpowiednia tabliczka T-25, T-26 lub T-20. W celu wskazania, że pojazd pozostawione w miejscu, w którym obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub zakaz postoju, zostanie usunięty na koszt właściciela, pod znakiem umieszcza się tabliczkę T-24.
Zakazy zatrzymania i postoju nie dotyczą unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
Gdzie dozwolone jest zatrzymanie lub postój pojazdu?
Zatrzymanie i postój dozwolone są tylko w takich miejscach i warunkach, w których pojazd widoczny jest dla innych kierujących z dostatecznej odległości i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. Podczas postoju kierowca ma obowiązek zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Zatrzymanie i postój na drodze dla pieszych – kiedy można parkować na chodniku?
Przepisy dopuszczają zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu o DMC nieprzekraczającej 2,5 t jeśli:
- na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
- szerokość chodnika wynosi min. 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych,
- pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Przy zachowaniu dwóch pierwszych warunków dopuszcza się również zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych – przy krawędzi jezdni – całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inne pojazdy o masie DMC do 2,5 t mogą być w całości umieszczone na takiej drodze tylko w miejscach wyznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi.