Zielona strzałka a sygnalizacja świetlna

Zielona strzałka a sygnalizacja świetlna

30 sierpnia 2024

Co oznacza zielona strzałka na sygnalizatorze? Czy przed strzałką trzeba się zatrzymać, czy nie jest to konieczne? Sprawdzamy przepisy!

Co oznacza zielona strzałka na sygnalizatorze?

Mówiąc o zielonej strzałce na sygnalizacji świetlnej, trzeba rozpatrzyć dwie sytuacje:

  • zielona strzałka występująca na sygnalizatorze S-2 nadającym sygnał czerwony,
  • zielona strzałka na sygnalizatorze S-3.

Zielona strzałka na sygnalizatorze S-2 – tzw. strzałka warunkowego skrętu

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Sygnał w kształcie zielonej strzałki może zezwalać na skręt w prawo lub w lewo. W przypadku strzałki w lewo możliwe jest również zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu – chyba że jest to zabronione znakiem zakazu B-23.

Uwaga! Taki sygnał nie jest równoznaczny z zielonym światłem. Wskazuje, że wjazd za sygnalizator możliwy jest warunkowo. Skręcanie lub zawracanie dozwolone jest tylko pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Sygnalizator kierunkowy S-3

Sygnały nadawane przez sygnalizator S-3 dotyczą pojazdów jadących w kierunkach wskazanych strzałkami. Zielona strzałka nadawana przez ten sygnalizator oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu. W takiej sytuacji, w odróżnieniu od strzałki warunkowej, nie trzeba zatrzymać się przed sygnalizatorem.

Warunkowy skręt na zielonej strzałce – gdzie należy się zatrzymać?

W celu wyznaczenia miejsca zatrzymania pojazdów przed sygnalizatorami stosuje się znak poziomy P-14 „linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów”. Jeśli na jezdni nie jest namalowana linia zatrzymania, kierowca, przed skrętem na zielonej strzałce, powinien zatrzymać się przed sygnalizatorem. Jeśli sygnalizator umieszczony jest nad jezdnią i nie ma linii zatrzymania, należy zatrzymać się przed jezdnią, nad którą sygnalizator został umieszczony.

Niezatrzymanie pojazdu we właściwym miejscu w związku z nadawanym sygnałem świetlnym może skutkować mandatem w wysokości 100 zł. Dodatkowo, zgodnie z taryfikatorem punktów karnych, za niezatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem S-2 przez kierującego pojazdem skręcającym lub zawracającym w kierunku wskazanym zieloną strzałką kierowca może zostać ukarany 6 punktami karnymi.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: