Zmiany w przepisach drogowych 2025
Zmiany w przepisach drogowych 2025 – jakie zmiany czekają kierowców w najbliższym czasie?
Ministerstwo Infrastruktury szykuje nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z zapowiedziami zmiany w przepisach mają być przyjęte już w pierwszym kwartale 2025 r. W najbliższym czasie kierowcy muszą przygotować się na zmiany. Czego dotyczą? Jakie nowe zapisy pojawią się w kodeksie drogowym?
Najważniejsze zmiany w przepisach drogowych 2025 – warto wiedzieć!
Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym
Kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalną prędkości o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym będą musieli liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy (obecnie dzieje się tak w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym).
Zwiększenie dopuszczalnej prędkości ciągników
Po wejściu w życie nowelizacji przepisów drogowych ciągniki rolnicze będą mogły poruszać się z prędkością 40 km/h (obecnie dopuszczalna prędkość dla tego typu pojazdów to 30 km/h).
Zmiany dla młodych kierowców
Prawo jazdy kategorii B będą mogły uzyskać osoby niepełnoletnie – które osiągnęły wiek 17 lat i uzyskały pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Do czasu osiągnięcia pełnoletności posiadacz prawa jazdy kategorii B będzie miał obowiązek jeździć tylko w obecności dorosłego i doświadczonego kierowcy.
Nowe przepisy zakładają również okres próbny dla młodych kierowców. Podczas jego trwania młodych kierowców będą obowiązywać następujące zasady:
- zakaz spożywania alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu;
- limity prędkości: 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym, 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych;
- zakaz wykonywania przewozu osób taksówką i w ramach przewozu okazjonalnego.
Ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych
Zmiany w przepisach drogowych 2025 ograniczą kierowcom możliwość anulowania punktów karnych poprzez odbycie specjalnego szkolenia. Nie będzie to możliwe w przypadku najpoważniejszych wykroczeń (obecnie kierowca może raz na 6 miesięcy odbyć szkolenie i zmniejszyć liczbę punktów karnych, które ma na swoim koncie, o 6).
Utrata prawa jazdy
Osoby prowadzące pojazd w okresie tymczasowego zatrzymania prawa jazdy będą musiały liczyć się z cofnięciem uprawnień na stałe.