
Znak Agatka z lizakiem: co oznacza symbol dziewczynki na drodze i gdzie się go stawia?
Przed niektórymi przejściami dla pieszych można spotkać się z charakterystycznym znakiem drogowym, na którym widnieje dziewczynka z lizakiem. Co oznacza i kiedy się go stosuje?
Dzieci to szczególna grupa uczestników ruchu, a przy tym – niestety – bardzo narażona na wypadki. Przede wszystkim młodsi uczestnicy ruchu nie zawsze są świadome zagrożeń. Trudniej im oszacować, z jaką prędkością zbliża się pojazd, a z powodu niskiego wzrostu są mniej widoczne dla kierowców. Poza tym zachowania dzieci dość często bywają nieprzewidywalne. Z tego względu na drogach ustawia się znaki, które mają uczulić kierowców na obecność dzieci i które nakazują zachowanie szczególnej ostrożności. Z raportu opublikowanego przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego wynika, że w 2020 r. w Polsce miało miejsce 1 541 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat (dzieci z tej grupy wiekowej były sprawcami 386 wypadków).
Znak T-27 „Agatka”
Symbol dziewczynki na znaku drogowym umieszcza się w pobliżu przejść dla pieszych w pobliżu szkół i przedszkoli, czyli takich, które są szczególnie uczęszczane przez dzieci. Znak t27 to właściwie tabliczka uzupełniająca, która występuje ze znakiem D-6 (przejście dla pieszych) lub D-6b (przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów).
· Znak D-6 oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych w poprzek drogi.
· Znak D-6b stosuje się do oznaczenia miejsca przeznaczonego do przechodzenia pieszych oraz miejsca przejeżdżania rowerów w poprzek drogi (miejsce przeznaczone do przejeżdżania rowerzystów w poprzek drogi oznacza się znakiem D-6a – przejazd dla rowerów).
Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a lub D-6b zobowiązany jest zmniejszyć prędkość w taki sposób, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących (lub wjeżdżających). |

Wygląd znaku T-27
Znak drogowy Agatka ma kształt kwadratu o boku długości 450 mm. Na żółtym licu znaku umieszczony jest charakterystyczny piktogram. Przepisy dopuszczają wykonanie tabliczki T-27 z folii odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej lub pomarańczowej.
Na drogach można spotkać doskonale widoczne oznakowanie zintegrowane – znak D-6 i T-27 na jednej tablicy pokrytej folią odblaskową.
Zastosowanie znaku
Tabliczki, na którym umieszczony jest piktogram dziecka z lizakiem, można stosować w celu dodatkowego poinformowania i ostrzeżenia kierujących pojazdami o tym, że z przejścia w znacznym stopniu korzystają dzieci. W związku z tym znaki D-6 lub D-6b z tabliczkami T-27 umieszcza się przy przejściach w bezpośrednim sąsiedztwie wyjść z obiektów, do których uczęszczają dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Warto wiedzieć, że tabliczka T-27 nie może występować samodzielnie bez znaku D-6 lub D-6b.
Ustalenie przejść podlegających oznakowaniu tabliczką powinno być poprzedzone szczegółową analizą warunków lokalnych, a liczba tego typu przejść powinna być ograniczona. Przejście dla pieszych nie może być wyznaczone w osi wyjścia ze szkoły. |
Inne znaki drogowe ostrzegające kierowców o miejscach uczęszczanych przez dzieci
Znak A-17
Znak ostrzegawczy „uwaga, dzieci” ostrzega o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 17 lat lub o bliskości takiego miejsca.
Gdzie stosuje się znak A-17?
Znak drogowy A-17 umieszcza się np. w pobliżu szkół podstawowych, placówek prowadzących zajęcia z dziećmi czy placów zabaw. O tym, że konieczne jest ustawienie na drodze znaku A-17 decydują przypadki częstego pojawienia się dzieci na drodze, a nie odległości od obiektu, do którego dzieci uczęszczają.

Zabezpieczenie miejsc uczęszczanych przez dzieci
Do zabezpieczenia miejsc, do których uczęszczają dzieci, wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. ogrodzenia segmentowe U-12a (przed obiektami, do których uczęszczają dzieci nie można stosować ogrodzeń łańcuchowych). Udział dzieci wśród pieszych może być czynnikiem decydującym o konieczności zastosowania sygnalizacji świetlnej na przejściu.