Znak „ściana oddzielenia przeciwpożarowego” – nowe oznakowanie ppoż.

Znak „ściana oddzielenia przeciwpożarowego” – nowe oznakowanie ppoż.

23 stycznia 2025

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Jak wygląda, o czym mówi i kiedy trzeba stosować znak „ściana oddzielenia przeciwpożarowego”?

Znak „ściana oddzielenia przeciwpożarowego” – kiedy musi być stosowany?

Obowiązek stosowania znaku „ściana oddzielenia przeciwpożarowego” wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Nowelizacja wskazuje, że właściciele, zarządcy lub użytkownicy mają obowiązek oznakowania miejsc połączenia ściany oddzielenia ppoż. ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem – w sposób określone w załączniku nr 1 do wskazanego rozporządzenia lub uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) PSP, przy czym znak musi umożliwiać jednoznaczną identyfikację tego miejsca. Zgodnie z § 4 w ust. 2 w pkt 6 jest to konieczne w budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych, w których ściana oddzielenia przeciwpożarowego oddziela strefy pożarowe o powierzchni co najmniej 2000 m3 każda, a ponadto zachodzi jeden z warunków:

  • ściany zewnętrzne lub dach co najmniej jednej strefy pożarowej nie są wykonane z materiałów niepalnych lub
  • w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/m2.

Oznakowanie miejsc połączenia ściany oddzielenia ppoż. ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem

Miejsce połączenia ściany oddzielenia ppoż. ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem może być oznakowane w następujący sposób:

  • za pomocą znaku koloru czerwonego i białego, o minimalnych wymiarach 200 x 200 mm, wg wzoru zgodnego z rys. nr 1 (załącznik do Rozporządzenia) – na znaku znajduje się piktogram przedstawiający ścianę oraz płomienie;
  • za pomocą pasa koloru czerwonego o minimalnej szerokości 0,15 m;
  • przez wykonanie w kolorze czerwonym wysunięcia ściany oddzielenia ppoż. poza lico ściany zewnętrznej lub ponad pokrycie dachu budynku.

Szczegółowe wytyczne dotyczące zastosowania znaku „ściana oddzielenia pożarowego” oraz innych sposobów oznakowania miejsce połączenia ściany oddzielenia ppoż. ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem znajdują się w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 2024 r. (Dz. U. poz. 1716).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: