Znaki BHP na drodze wewnątrzzakładowej

Znaki BHP na drodze wewnątrzzakładowej

30 sierpnia 2024

Ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo pracowników jest odpowiednie oznakowanie dróg wewnątrzzakładowych. Do informowania o potencjalnych zagrożeniach, obowiązujących na terenie zakładu pracy zasadach itp. służą znaki BHP. Przyglądamy się, jakie znaki BHP na drodze wewnątrzzakładowej znajdą zastosowanie i jakiego rodzaju oznakowanie wybrać.

Jakie informacje mogą przekazywać znaki BHP na drodze wewnątrzzakładowej?

Jak wskazuje rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP drogi wewnątrzzakładowe powinny być oznakowane znakami drogowymi, zgodnymi z przepisami prawa o ruchu drogowym. Jednocześnie wszędzie tam, gdzie istniejącego zagrożenia nie można zlikwidować środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi przy organizacji pracy, należy stosować znaki lub sygnały bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami znaki zakazu, ostrzegawcze, nakazu i ewakuacyjne stosuje się jako znaki stałe.

Znaki BHP na drodze wewnątrzzakładowej – z jakimi można się spotkać?

  • Znaki zakazu – wskazują, jakie czynności są w danym miejscu zabronione, np. „zakaz przejścia”, „zakaz wjazdu wózkami spalinowymi”, „zakaz przewozu osób na urządzeniach transportowych”.
  • Znaki ostrzegawcze – informują o występujących lub mogących występować niebezpieczeństwach, np. „niebezpieczeństwo upadku”, „śliska nawierzchnia”, „uwaga! ruch wózków widłowych”.
  • Znaki nakazu – określają wymagane działania lub sposób zachowania, np. „używaj sygnału dźwiękowego”, „stosuj kamizelkę ochronną”, „stosuj ochronę stóp”.

Naklejki, tabliczki, a może naklejki podłogowe – jakie znaki BHP sprawdzą się na drodze wewnątrzzakładowej?

Znaki bezpieczeństwa powinny być umieszczone na linii wzroku, w miejscu lub najbliższym otoczeniu określonego zagrożenia. Jeśli znaki dotyczą ogólnego zagrożenia, umieszcza się je przy wejściu na teren, na którym to zagrożenie występuje. Oznakowanie powinno być czytelne i dobrze widoczne. W zależności od miejsca, w którym konieczne jest umieszczenie znaku, i panujących warunków można stosować znaki BHP na różnych podłożach.

  • Znaki BHP na folii samoprzylepnej – można je szybko umieścić w dowolnym miejscu, na różnego rodzaju nawierzchniach.
  • Znaki BHP na płycie PCV – są trwałe, odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Mogą być stosowane do oznakowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.
  • Naklejki podłogowe BHP– łatwe i szybie w aplikacji, świetnie trzymają się podłoża. W zależności od intensywności i rodzaju ruchu na drodze wewnątrzzakładowej można wybrać naklejki o odpowiedniej klasie ścieralności.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: