Znaki rowerowe na drodze
Drogi rowerowe (ścieżki rowerowe) to wydzielone pasy terenu przeznaczone dla ruchu rowerowego. Oznacza się je znakami pionowymi C-13 (droga dla rowerów) oraz znakami poziomymi P-23 (rower). Dróg rowerowych nie należy mylić ze szlakami rowerowymi, które oznacza się innymi symbolami.
Drogi rowerowe – podział
Drogi rowerowe można podzielić ze względu na rodzaj oraz ze względu na kierunek.
Drogi rowerowe ze względu na rodzaj:
- samodzielna, w pasie drogowym;
- samodzielna, niezależna od układu drogowego (np. w parku);
- wydzielona z jezdni;
- wydzielona z chodnika.
Drogi rowerowe ze względu na kierunek:
- dwukierunkowe;
- jednokierunkowe: dwie (o przeciwnych kierunkach jazdy) po przeciwległych stronach jezdni lub prowadzone ulicą jednokierunkową w przeciwnym kierunku w stosunku do kierunku jazdy.
Znaki rowerowe
Znaki nakazu, znak ścieżki rowerowej
- C-13 – Droga dla rowerów– znak nakazuje kierującemu rowerem jednośladowym jazdę drogą dla rowerów.
- C-13a – Koniec drogi dla rowerów – oznacza koniec drogi dla kierujących rowerami jednośladowymi.
- C-13/C16 – Droga dla pieszych i rowerów – taki znak oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów. Jeżeli symbole oddzielone są od siebie linią poziomą, ro ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni.
- C-13/C-16 – Droga dla pieszych i rowerów – oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów. Jeśli symbole oddzielone są od siebie linią poziomą, ruch pieszych i rowerów odbywa się odpowiednio po drogach drogi wskazanych na znaku.
- C-16 – Droga dla pieszych–znak nakazuje pieszym korzystanie z drogi przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pieszego. Stosowany jest tam, gdzie ze względu na duże natężenie ruchu pieszego, wyeliminowanie ruchu pojazdów zapewnia poprawę bezpieczeństwa. Pod znakiem może być umieszczona tabliczka T-22, która wskazuje, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych.
- C–16a – Koniec drogi dla pieszych – oznacza koniec drogi przeznaczonej tylko dla pieszych.
Znaki zakazu dla rowerzystów
- B-1 – Zakaz ruchu w obu kierunkach – zakazuje na drodze ruchu wszelkich pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Pod znakiem mogą być umieszczone tabliczki, np. tabliczka T-22.
- B-2 – Zakaz wjazdu – zakazuje wjazdu na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy. Umieszczona pod znakiem tabliczka T-22 wskazuje, że znak nie dotyczy pojazdów jednośladowych, gdy jest dla nich wyznaczony pas ruchu.
- B-9 – Zakaz wjazdu rowerów – zakazuje ruchu na jezdni i poboczu rowerów oraz wózków rowerowych. Stosowany jest na drogach o dużym natężeniu ruchu lub dużej dopuszczalnej prędkości, stanowiących niebezpieczeństwo dla kierujących rowerami oraz w miejscach, gdzie w pobliżu została wyznaczona droga dla rowerów oznaczona znakiem C-13.
- B-11 – Zakaz wjazdu wózków rowerowych – zakazuje ruchu rowerów wielośladowych. Stosowany jest na drogach o dużym natężeniu ruchu, gdzie ruch tych pojazdów może powodować tamowanie ruchu.
Znaki informacyjne
- D-6a – Przejazd dla rowerzystów – oznacza miejsce przeznaczone do przejazdu rowerzystów w poprzek drogi. Znak umieszcza się bezpośrednio przed przejazdem dla rowerów oznaczonym znakiem poziomym P-11.
- D-6b – Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów – oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych i przejeżdżania dla rowerzystów w poprzek drogi.
Znaki uzupełniające
- F-19 – Pas ruchu dla określonych pojazdów – wskazuje wyznaczony na jezdni pas ruchu przeznaczony dla pojazdów wskazanych na znaku.
Znaki kierunku i miejscowości
- E-12a – Drogowskaz do szlaku rowerowego – wskazuje kierunek do obiektu turystycznego lub wypoczynkowego wskazanego na znaku.
FAQ
Tak, zgodnie z przepisami kierujący rowerem ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wytyczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Zgodnie z Kodeksem drogowym na rowerze można przewozić dziecko do lat 7. Trzeba jednak pamiętać, że przewożone dziecko musi być umieszczone na dodatkowym siodełku, które zapewni bezpieczną jazdę
Tak, zgodnie z art. 33 kodeksu drogowego kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając
z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność
i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Jazda na rowerze po alkoholu jest wykroczeniem – bez względu na to, czy kierujący jednośladem jest w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, czy w stanie nietrzeźwym. W obydwu przypadkach, zgodnie z przepisami, policjant może ukarać rowerzystę karą grzywny lub aresztem.