Znaki drogowe dla pieszych

Znaki drogowe dla pieszych

31 sierpnia 2023

Znaki drogowe dla pieszych. Sprawdzamy, jakie znaki pionowe powinni znać piesi uczestnicy ruchu.  

Znaki drogowe pełnią istotną funkcję – przekazują kierowcom różnego rodzaju informacje, ułatwiają poruszanie się po drogach i wpływają na bezpieczeństwo ruchu. Jednak nie tylko kierowcy powinni znać wygląd i znaczenie znaków. W świetle przepisów piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu i muszą stosować się do zasad ruchu drogowego. Warto więc, żeby znali znaki drogowe dla pieszych.

Znaki drogowe dla pieszych – znaki zakazu

B-41 „zakaz ruchu pieszych”. Taki znak ma na celu wyeliminowanie pieszych z drogi. Ustawia się go w miejscach, w których warunki lokalne (np. brak chodnika, duży ruch samochodów) stwarzają zagrożenie dla pieszych oraz w których obecność pieszych może stwarzać zagrożenie dla ruchu pojazdów. Przepisy wskazują, że umieszczając znak B-41, należy zapewnić pieszym bezpieczny ciąg komunikacyjny. Do wskazania takiego przejścia można stosować np. tabliczki z napisem „Przejście po drugiej stronie ulicy”.

Znaki nakazu

Znaki drogowe dla pieszych znaleźć można również wśród znaków nakazu – to znaki przekazujące informacje o początku i końcu dróg dla pieszych oraz dróg dla pieszych i rowerów. Znaki stosowane są w celu wskazania pieszym obowiązku korzystania z przeznaczonej dla nich drogi.

C-16 „droga dla pieszych” – znak umieszczany na początku drogi (ciągu) przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, stosowany w celu wyeliminowania ruchu pojazdów. Znak C-16a „koniec drogi dla pieszych” wskazuje miejsce, gdzie kończy się taka droga.

C-13/16 – znak stosuje się do oznaczenia drogi przeznaczonej do wspólnego użytkowania przez pieszych i rowerzystów. Na tarczy umieszcza się symbole znaków C-13 i C-16. Znak C-13a/16a wskazuje koniec takiej drogi.

Znaki informacyjne

D-6 D-6b – znaki stosuje się, aby oznakować miejsca przeznaczone do przechodzenia w poprzek drogi (D-6) i miejsca przeznaczonego do przechodzenia pieszych oraz przejeżdżania rowerzystów w poprzek drogi (D-6b).

D-35 i D-35a – znak D-35 „przejście podziemne dla pieszych” wskazuje pieszym miejsce, w którym mogą przedostać się na przeciwną stronę drogi, przechodząc pod jezdnią. Jeśli takie przejście wyposażone jest w schody ruchome, obok znaku D-35 umieszcza się również znak D-35a „schody ruchome w dół” (może być on stosowany samodzielnie).

D-36 i D-36a – znak D-36 „przejście nadziemne dla pieszych” stosuje się, aby wskazać pieszym miejsce, w którym mogą przedostać się drugą stronę drogi, przechodząc nad jezdnią. Jeśli przejście wyposażone jest w schody ruchome, obok znaku D-36 umieszcza się również znak D-36a „schody ruchome w górę” (znak może być stosowany samodzielnie).

D-40 „strefa zamieszkania” – w strefie oznakowanej takim znakiem obowiązują szczególne zasady ruchu. Pieszy może korzystać z całej szerokości ruchu i ma pierwszeństwo przed pojazdami oraz przed osobami poruszającymi się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch.

D-41 – znak wskazuje koniec strefy zamieszkania.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: