Znaki drogowe na terenie zakładu pracy

Znaki drogowe na terenie zakładu pracy

25 stycznia 2024

Czy znaki drogowe na terenie zakładu pracy są konieczne? Jak powinny być oznakowane drogi wewnątrzzakładowe i ciągi komunikacyjne? Przyglądamy się, co na ten temat mówią przepisy.

Zasady ruchu. Czy znaki drogowe na terenie zakładu pracy są konieczne?

Wytyczne dotyczące organizacji dróg na terenach zakładów pracy znaleźć można w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP. W § ust. 1 66 tego rozporządzenia znajduje się zapis nakładający na pracodawcę obowiązek zapewnienia opracowania zasad ruchu na drogach wewnątrzzakładowych. Zasady te muszą być zgodne z przepisami o ruchu drogowym. Zgodnie z ust. 2 przy ich opracowywaniu należy w szczególności określić maksymalne prędkości środków transportu i komunikacji, biorąc pod uwagę m.in. szerokość dróg, natężenie ruchu, widoczność.

Stosowanie znaków drogowych wynika z ust. 3, który brzmi:

Drogi powinny być oznakowane znakami drogowymi zgodnymi z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Znaki drogowe na terenie zakładu pracy – bezpieczne środowisko pracy

Konieczność oznakowania dróg na terenie zakładów pracy wynika z przepisów. Prawidłowe oznakowanie może przyczyniać się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa, ale również większej efektywności działania zakładu. Znaki wskazują, jakie zasady ruchu obowiązują na drogach wewnątrzzakładowych, ostrzegają przed miejscami niebezpiecznymi, dostarczają informacji ważnych dla kierujących pojazdami. Ułatwiają poruszanie się, poprawiają płynność ruchu, eliminują chaos komunikacyjny. Przestrzeganie nakazów i zakazów wyrażonych znakami minimalizuje ryzyko kolizji.

Drogi na terenie zakładu pracy – oznakowanie i urządzenia BRD

Znaki pionowe

Na terenach zakładów pracy, w zależności od potrzeb, mogą być wykorzystywane różne znaki, m.in.

  • ostrzegawcze, np. ustąp pierwszeństwa (A-7), skrzyżowanie dróg (A-5), próg zwalniający (A-11a);
  • zakazu, np. stop (B-20), zakaz skręcania w lewo/prawo (B-21, B-22), ograniczenie prędkości (B-33);
  • nakazu, np. nakaz jazdy w prawo/lewo (C-2, C-4), ruch okrężny (C-12);
  • informacyjne, np. droga z pierwszeństwem (D-1), droga jednokierunkowa (D-3).

Znaki poziome

Warto pamiętać, że znaki drogowe to nie tylko oznakowanie pionowe, ale i poziome. Znaki poziome mogą wyznaczać np. pasy ruchu, linie zatrzymania, miejsca parkingowe czy przejścia dla pieszych. Do malowania znaków poziomych przydadzą się dobrej jakości farby drogowe oraz szablony do znaków, które umożliwiają precyzyjne naniesienie symboli, napisów itp. na nawierzchnię drogi.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: