Znaki realistyczne do oznakowania budynków i nie tylko

Znaki realistyczne do oznakowania budynków i nie tylko

4 kwietnia 2024

Znaki realistyczne mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych tabliczek stosowanych do oznakowania budynków użyteczności publicznej, przestrzeni miejskich, osiedli itp. Sprawdź, jakie mają zalety i dlaczego warto je stosować.

Rola oznakowania

Różnego rodzaju znaki towarzyszą nam właściwie na każdym kroku. Stosowane są w przestrzeniach publicznych, w miejscach pracy, w szkołach, w placówkach medycznych itp. Mogą przekazywać różne, istotne dla użytkowników informacje, ostrzegać o niebezpieczeństwach, wyrażać zakazy lub nakazy. Znaki mogą pomagać w lokalizacji konkretnych punktów, obiektów itp. i ułatwiać poruszanie się po danym miejscu. Oznakowanie ułatwia orientację w przestrzeni, ale wpływa także na bezpieczeństwo użytkowników. Najczęściej spotykane znaki to m.in.:

  • znaki ewakuacyjny,
  • znaki ppoż.
  • znaki BHP (zakazu, nakazu, ostrzegawcze, informacyjne),
  • piktogramy informacyjne,
  • znaki drogowe,
  • tablice parkingowe.

Znaki realistyczne – czym się charakteryzują?

W przeciwieństwie do tradycyjnych znaków, na których widnieją schematyczne rysunki czy abstrakcyjne symbole, na znakach realistycznych umieszczone są realne ilustracje lub zdjęcia. Dzięki temu mogą lepiej przekazywać informacje.

  • Ponieważ lepiej odzwierciedlają rzeczywistość, są bardziej zrozumiałe dla różnych grup użytkowników.
  • Sprzyjają szybszemu i dokładniejszemu zrozumieniu przekazu.
  • Odróżniają się od standardowych znaków z piktogramami, są również bardziej atrakcyjne wizualnie – mogą bardziej zwracać uwagę odbiorców i być bardziej widoczne w przestrzeni, co przekłada się na skuteczność komunikacji.

Tradycyjne znaki i znaki realistyczne – porównanie przykładowych tabliczek

 uwaga zly pies - znak bhp uwaga zly pies - znak realistyczny
 zakaz fotografowania - znak bhp zakaz fotografowania - znak realistyczny
 zakaz palenia - znak bhp zakaz palenia - znak realistyczny
 obiekt monitorowanyobiekt monitorowany - znak realistyczny 

Zastosowanie znaków realistycznych

Znaki realistyczne sprawdzą się jako oznakowanie w różnych miejscach i przestrzeniach. Tak samo jak tabliczki z piktogramami mogą np. wyrażać zakazy, nakazy i ostrzeżenia, przekazywać różne informacje, np. o obowiązujących zasadach, ułatwiać orientację w przestrzeni.

Przykładowe zastosowanie:

  • jako alternatywa dla tradycyjnych znaków BHP zakazu,
  • oznakowanie sklepów i centrów handlowych,
  • oznakowanie osiedli, podwórek, bram,
  • oznakowanie wskazujące na obowiązujący zakaz palenia,
  • oznakowanie toalet.

Zastosowanie takich tabliczek nie ogranicza się do powyższych przykładów – znaki realistyczne można zamówić z dowolną ilustracją lub zdjęciem. Wykonane są na trwałej płycie PCV, dzięki czemu mogą służyć do oznakowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: