Znaki tonażowe DMC: gdzie stosuje się znaki B-18, B-5 i jakie są inne ograniczenia?
Znaki tonażowe stosuje się w celu wyeliminowania z ruchu w określonych miejscach zbyt ciężkich pojazdów. Przyglądamy się, jaka jest różnica między DMC a RMC, jakie znaki ograniczenia tonażu mogą być ustawione na drodze i jakich pojazdów dotyczą.
Dopuszczalna masa całkowita a rzeczywista masa całkowita – jaka jest różnica?
Niektóre znaki drogowe dla ciężarówek dotyczą dopuszczalnej masy całkowitej, a inne – rzeczywistej masy całkowitej. Warto wiedzieć, jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami. Ich definicje można znaleźć w Kodeksie drogowym. Zgodnie z jego zapisami:
- dopuszczalna masa całkowita (DMC) – największa określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze;
- rzeczywista masa całkowita (RMC) – masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób.
DMC jest określana przez producenta. To masa własna pojazdu wraz z możliwym obciążeniem (zgodnie z homologacją). Jeśli np. pojazd waży 5 t i może być obciążony ładunkiem do 10 t, jego dopuszczalna masa całkowita to 15 t. DMC można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym.RMC jest zmienna – zależy od załadunku pojazdu. |
Znak B-18 „zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad … t”
Znak zakazu B-18 oznacza zakaz ruchu pojazdów, których rzeczywista masa całkowita jest większa od wartości podanej na znaku. W przypadku zespołu pojazdów zakaz dotyczy ich łącznej masy. Zgodnie z przepisami znak ten stosuje się przed odcinkami dróg, których nośność jest niewystarczająca dla przejazdu pojazdów dopuszczonych bez ograniczeń. Na znaku podaje się wartość wynikającą z rzeczywistej nośności obiektu lub drogi. W uzasadnionych przypadkach znak B-18 może być stosowany także w związku z występującymi przy drodze obiektami zabytkowymi lub innymi, dla których wstrząsy wynikające z ruchu ciężkich pojazdów są szkodliwe.
Inne znaki ograniczenia tonażu i znaki zakazu dla ciężarówek
B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych”
Innym znakiem ograniczającym ruch ciężkich pojazdów jest znak B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych”. Warto przy tym zauważyć, że definicja zawarta w Kodeksie drogowym nic nie mówi na temat DMC lub RMC. Zgodnie z ustawą samochód ciężarowy to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków. Określenie to obejmuje także samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą. Jakich więc pojazdów dotyczy znak B-5?
„Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” to znak, który stosuje się w celu wyeliminowania ruchu samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.
Określona na znaku B-5 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa, np. 15 ton, oznacza, że zakaz dotyczy pojazdu (lub zespołu pojazdów), którego DMC przekracza masę podaną na znaku lub tabliczce.
Znak B-5 oznacza zakaz ruchu:
- samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t;
- ciągników samochodowych;
- pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t;
- ciągników rolniczych;
- pojazdów wolnobieżnych.
Znaki zakazu wjazdu dla pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza określoną wartość, stosowane są głównie na drogach, na których występuje duże natężenie ruchu lub występują trudne warunki drogowe, np. mała szerokość jezdni, małe promienie łuków na skrzyżowaniach. Przepisy wskazują, że znak może być również stosowany w miejscach, w których konieczne jest wyeliminowanie ruchu wszelkich pojazdów ciężarowych z zabytkowych lub reprezentacyjnych dzielnic.
Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe
Znak B-25 wyraża zakaz wyprzedzania pojazdami silnikowymi innych pojazdów silnikowych wielośladowych. W razie potrzeby wprowadzenia zakazu tylko określonych pojazdów, pod znakiem B-25 umieszcza się tabliczkę z odpowiednim symbolem. Jeśli zakaz ma dotyczyć samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych, pojazdów używanych do celów specjalnych, o DMC 3,5 t oraz ciągników samochodowych, umieszcza się tabliczkę T-23b.
Znak B-26 zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych przez:
- samochody ciężarowe do DMC przekraczającej 3,5 t;
- ciągniki samochodowy;
- pojazdy specjalne lub używane do celów specjalnych – o DMC przekraczającej 3,5 t.
Znaki uzupełniające
Znaki drogowe F-5 i F-6 uprzedzające o ograniczeniach, np. wynikających ze znaków tonażowych
Znak F-5 „uprzedzenie o zakazie”
Znak F-5 uprzedza o znaku zakazu umieszczonym na drodze w odległości wskazanej na znaku. Informuje kierowców, że wjazd wszystkich lub niektórych pojazdów, np. których rzeczywista masa całkowita jest większa niż […] t, jest zabroniony po przejechaniu odcinka drogi o długości podanej na znaku.
- Znak zakazu na tablicy F-5 powinien odpowiadać rzeczywistemu znakowi, o którym uprzedza.
- W dolnym prawym rogu znaku F-5 podaje się odległość od miejsca, od którego obowiązuje zakaz (dla odcinków krótszych niż 1 km odległość podaje się z dokładnością do 50 m, a dla pozostałych odcinków z dokładnością do 0,1 km).
Znak F-6 „znak uprzedzający umieszczany przed skrzyżowaniem”
Znak F-6 uprzedza o wskazanym na nim odpowiednim znakiem niebezpieczeństwie lub zakazie występującym za skrzyżowaniem na wskazanej drodze. Informuje kierowców, że wjazd wszystkich lub niektórych pojazdów jest zabroniony począwszy od skrzyżowania.
- Na znaku F-6 przedstawia się schematyczny układ skrzyżowania, umieszczając odpowiedni znak zakazu, np. znak tonażowy, na strzałce symbolizującej drogę, na której zakaz obowiązuje.
- Znak zakazu na tablicy F-6 powinien odpowiadać rzeczywistemu znakowi, o którym uprzedza.
F-12 „znak wskazujący przejazd tranzytowy umieszczany przed skrzyżowaniem”
Znak wskazuje kierunek przejazdu tranzytowego dla określonych pojazdów. Na znaku umieszcza się symbol pojazdu, dla którego wyznaczono objazd, taki jak na tabliczkach od T-23a do T-23g.
- Symbol taki jak na tabliczce T-23g oznacza objazd wyznaczony dla samochodów ciężarowych o DMC przekraczającej 3,5 t.
- Jeśli znak F-12 stosowany jest dla wskazania przejazdu tranzytowego pojazdów, których rzeczywista masa całkowita wymaga skierowania na wskazaną trasę, to na tarczy umieszcza się symbol stosowany na znaku B-18.
- Dopuszcza się umieszczenie na znaku F-12 napisu, np. „TIR”.
Znak F-12 umieszcza się przed skrzyżowaniem.
F-13 „przejazd tranzytowy”
Wskazuje kierującym zalecaną drogę tranzytową. Znak umieszcza się na skrzyżowaniu i należy stosować jako uzupełnienie znaku F-12.
Znaki tonażowe – FAQ
Znak B-5 oznacza zakaz ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Znak B-18 dotyczy pojazdów, których rzeczywista masa całkowita przekracza określoną wartość (wyrażoną na znaku).
Dopuszczalna masa całkowita definiowana jest jako największa określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem. To teoretyczna masa, którą pojazd jest w stanie udźwignąć zgodnie z konstrukcją i homologacją. Informacja o dopuszczalnej masie całkowitej danego pojazdu znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Co oznacza DMC w praktyce? Po zsumowaniu masa własna pojazdu i masa ładunku nie może przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej, np. pojazd o DMC 3,5 t, który waży 3 t, może przewozić ładunek do 500 kg. Rzeczywista masa pojazdu to faktyczna masa pojazdu w danej chwili, w zależności od załadunku.
Za niestosowanie się do znaku zakazu B-5 (zakaz wjazdu samochodów ciężarowych) można zostać ukaranym mandatem w wysokości 500 zł i 3 punktami karnymi.
Wjazd pod zakaz tonażowy wyrażony znakiem B-18 (zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad … t) grozi mandat 500 zł i 2 punkty karne.
Są sytuacje, kiedy można wjechać pod znak tonażowy. Jeśli droga, na której ustawiony jest znak tonażowy, jest jedyną drogą dojazdu docelowego dla pojazdów, których ten znak dotyczy, można zwrócić się do zarządcy drogi o wydanie odpowiedniego pozwolenia.