Znaki z wykrzyknikiem – rodzaje i co oznaczają?
Znaki z wykrzyknikiem stosuje się w różnych miejscach. Na jakich znakach występuje piktogram przedstawiający wykrzyknik i jakie jest ich znaczenie?
Znak drogowy A-30 „inne niebezpieczeństwo”
Znak z wykrzyknikiem powinien być dobrze znany kierowcom. Taki piktogram pojawia się na znaku ostrzegawczym A-30. Wskazuje on o zbliżaniu się do miejsca, w którym występuje niebezpieczeństwo inne niż określone pozostałymi znakami ostrzegawczymi (od A1 do A-29 i od A-31 do A-34). Znak A-30 stosuje się wraz z odpowiednią tabliczką, precyzującą rodzaj niebezpieczeństwa. W wyjątkowych okolicznościach, jeśli znak należy ustawić niezwłocznie, przepisy dopuszczają stosowanie tego znaku bez tabliczek.
Znaki BHP
Znaki z wykrzyknikiem występują także wśród znaków BHP. Są to:
- ogólny znak nakazu (okrągły znak, z białym wykrzyknikiem na niebieskim tle) – informujący, że na danym terenie obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa lub konieczne jest określone zachowanie,
- ogólny znak ostrzegawczy (trójkątny znak, z czarną obwódką i z czarnym wykrzyknikiem na żółtym tle) – wskazujący, że w danym miejscu występuje zagrożenie.
Ogólne znaki nakazu i ogólne znaki ostrzegawcze stosowane są przede wszystkim wówczas, kiedy nakazu lub ostrzeżenia nie można wyrazić innym znakiem BHP. Zazwyczaj występują w wersji z opisem – pod wykrzyknikiem znajduje się zwięzły napis, precyzujący znaczenie znaku.
Znak CLP z wykrzyknikiem
Piktogramy chemiczne CLP stosowane są w celu identyfikacji i oznakowania substancji i mieszanin chemicznych. Umieszczone na opakowaniach chemikaliów przekazują informacje na temat potencjalnych zagrożeń, jakie stwarza dany produkt.
Symbol wykrzyknika (znak GHS07) stosuje się do oznakowania następujących klas i kategorii zagrożeń:
- toksyczność ostra (droga pokarmowa, po naniesieniu na skórę, po narażeniu inhalacyjnym), kat. zagr. 4,
- działanie drażniące na skórę, kat. zagr. 2,
- działanie drażniące na oczy, kat. zagr. 2,
- działanie uczulające na skórę, kat. zagr. 1,
- działanie toksyczne na narządy docelowe – jednorazowe narażenie, kat. zagr. 3,
- działanie drażniące na drogi oddechowe,
- skutek narkotyczny.
Znaki z wykrzyknikiem – naklejki ADR
Naklejki ADR stosowane są w międzynarodowym transporcie drogowym do oznakowania przewożonych substancji niebezpiecznych. Ostrzegają o tym, że ładunek jest niebezpieczny i przekazują informację na temat tego, w jaki sposób należy się z nim obchodzić, aby uniknąć zagrożenia.
Naklejki ADR dotyczą sposobu manipulacji ładunkiem:
- ostrożnie przetaczać,
- zakaz staczania i odrzutu.