Podstawowe znaki żeglugowe
Znaki żeglugowe – oznakowanie śródlądowych dróg wodnych, służące regulacji ruchu statków po wodach śródlądowych.
Podział znaków żeglugowych
Znaki żeglugowe dzieli się na 5 grup:
- A – znaki zakazu;
- B – znaki nakazu;
- C – znaki ograniczenia;
- D – znaki zalecenia;
- E – znaki informacyjne.
Pomocnicze znaki żeglugowe
Oprócz podstawowych znaków występują również pomocnicze znaki żeglugowe:
- Oznakowanie pływające granic szlaku żeglownego.
- Oznakowanie brzegowe przebiegu szlaku żeglownego.
- Oznakowanie miejsc niebezpiecznych i przeszkód żeglugowych.
- Dodatkowe oznakowanie na potrzeby żeglugi za pomocą radaru.
- Dodatkowe oznakowanie na jeziorach i szerokich drogach wodnych.
- Oznakowanie akwenów zamkniętych dla ruchu żeglugowego lub akwenów o ograniczonym ruchu żeglugowym.
- Znaki specjalnego przeznaczenia.
- Oznakowanie wejść do portów.
Znaki żeglugowe – wzory
Wzory znaków żeglugowych (zakazu, nakazu, ograniczenia, zalecenia, informacyjnych oraz pomocniczych), a także znaczenie znaków określa załącznik nr 7 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych.
Kierownicy statków (osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone dokumentem wydanym zgodnie z obowiązującymi przepisami) oraz inni uczestnicy ruchu żeglugowego powinni stosować się do znaków żeglugowych, znajdujących się na drodze wodnej i jej brzegach lub pokazywanych przez posterunki sygnalizacyjne.
Oznakowanie dróg wodnych
Wzory znaków służących do oznakowania dróg wodnych, w celu ułatwienia ruchu żeglugowego, oraz warunki ich stosowania określa załącznik nr 8 wspomnianego wcześniej rozporządzenia.
Na szlaku żeglugowym drogi wodnej, na której, na mocy odrębnych przepisów, dopuszczona jest żegluga nocna, znaki żeglugowe powinny być pokryte materiałem odblaskowym – w kolorach przewidzianych dla poszczególnych znaków.
Dyrektor urzędu, w porozumieniu z administracją drogi wodnej, ustala miejsca szczególnie niebezpieczne dla żeglugi nocnej, które wymagają dodatkowego oznakowania świetlnego.
Ochrona znaków żeglugowych
Zabrania się wykorzystywania znaków żeglugowych pływających i brzegowych do cumowania lub przeciągania statków oraz scalonych materiałów pływających. Zabronione jest również ich przemieszczanie, niszczenie i czynienie ich niezdolnymi do użytku zgodnie z przeznaczeniem.
Jeżeli nastąpi uszkodzenie lub przesunięcie znaku żeglugowego przez statek, scalone materiały pływające lub obiekt pływający, kierownik albo osoba odpowiedzialna za obiekt pływający powinni niezwłocznie powiadomić o tym administrację drogi wodnej lub dyrektora urzędu.
Jeśli kierownik albo osoba odpowiedzialna za obiekt pływający zauważą uszkodzenie znaku żeglugowego lub jego przesunięcie, powinni niezwłocznie powiadomić o tym administrację drogi wodnej lub dyrektora urzędu oraz informować o tym zbliżające się statki / scalone materiały pływające.